SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SLOVENSKO A FUTBAL

S Dušanom Tittelom

Ešte nikdy nebolo Slovensko tak blízko k majstrovstvám sveta, nikdy tak nemiešalo karty v Lige majstrov. Ešte nikdy sme nehrali v baráži, ešte nikdy v novodobej histórii nemal slovenský fanúšik takú obrovskú radosť z futbalu. K tomu úžasné výsledky úradujúceho majstra Artmedie Bratislava v najprestížnejšej klubovej súťaži sveta. Slovensko pred časom intenzívne žilo futbalom! Je za tým tvrdá práca alebo ide len o náhodu? Kto pozeral posledný zápas Artmedia Bratislava verzus Glasgow Rangers, iste nám dá za pravdu, že o náhodu už dávno nejde. Jedným z tých, ktorí stoja za vzostupom nášho futbalu, je nepochybne aj generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu, bývalý aktívny futbalista Dušan Tittel.

Ako vníma funkcionár zväzu fakt, že konečne aj v krajine pod Tatrami žijeme futbalom?

Mám z toho veľkú radosť. Všetci sa tešíme nielen z našej reprezentácie a Artmedie, ale predovšetkým z toho, že tento rok bol najúspešnejší pre slovenský futbal. Naše reprezentácie do sedemnásť a devätnásť rokov postúpili do druhej fázy majstrovstiev Európy a rovnaký úspech zaznamenali aj naše juniorky do 19 rokov. Nesmiem zabudnúť ani na ženy, ktoré ešte v kvalifikácii neokúsili prehru a majú veľké šance. Je to jednoznačne najúspešnejší rok nášho futbalu.

Prečo to je tak?

Myslím si, že v posledných rokoch sa na Slovensku začalo vo futbale pracovať lepšie, ako to bolo v minulosti. Som rád, že aj v klubovom futbale dosahujú naši účastníci európskych pohárov lepšie výsledky ako kedysi. Je to odraz systematickej práce a dnes už slovenský futbal vnímajú aj v zahraničí veľmi dobre. Dokonca by som povedal, že ešte lepšie, ako ho vnímajú v našich médiách. Dnes už majú rešpekt, súperi vedia, kde je Bratislava a akú silu má naša reprezentácia.

Ani tieto aktivity však nezakryjú fakt, že sa hrá na zničenom a starom štadióne na Tehelnom poli. Čo s tým?

Mrzí ma, že v minulosti nikto z kompetentných nemyslel na to, aby Slovensko malo prijateľný štadión. Je možné, že nám UEFA dá stop, veď naše štadióny nespĺňajú základné podmienky bezpečnosti a komfortu. Máme pripravenú štúdiu Národného futbalového štadióna. Mali sme tu už aj zástupcov UEFA, s ktorými to celé konzultujeme. Som veľmi rád, že slovenská vláda nám dala prísľub, že spraví všetko pre to, aby sa tento štadión konečne postavil. Je nevyhnutné, aby sme mali aspoň jeden futbalový chrám.

O rôznych projektoch sme toho už u nás počuli, prichádza mi na um bratislavské metro, ktoré dodnes neexistuje, sú teda vaše plány reálne?

Ono vždy ide o to, kto je za tým projektom. Zoberme si Národné divadlo, ktoré sa buduje dvadsať rokov a stavba stála vyše troch miliárd. Sú to neskutočné veci. Chceme ísť do tohto projektu absolútne transparentne, aby bol projektom celého Slovenska a nielen nás ľudí na zväze či hráčov.

Kedy sa ho teda konečne dočkáme?

Som presvedčený, že v tomto roku sa začnú práce, a verím, že koncom roku 2008 budeme otvárať Národný štadión.

Veľký projekt nádherného štadióna má aj Artmedia Bratislava. Má Slovensko na to, aby sa tu postavili dva nové špičkové štadióny?

Konzultovali sme to aj s nimi. Na Slovensku dnes nemáme ani jeden štadión, ktorý spĺňa kritériá UEFA. Keď sa porovnáme s okolitými krajinami, kde je podobná sila ekonomiky, vychádza, že Slovensko na to má. Som presvedčený, že nové štadióny by mali vzniknúť aj v Trnave, Košiciach, Prešove či v Žiline.

O novom štadióne sa hovorí aj v Trenčíne, kde asi zainvestujú železnice z dôvodu prekládky tratí. Plány sú teda veľké, ale existuje také množstvo sponzorov, aby to aj utiahli?

Jadro štadióna tvorí plocha, kde sa priamo hrá zápas. Myslím si, že tú myšlienku treba vždy rozvinúť tak, ako sme ju rozvinuli my. V minulosti bola predajňa potravín len predajňou potravín. Dnes idete do nákupného centra, ktoré je kompletne vybavené. To isté platí aj pri štadiónoch. Musia byť vybudované multifunkčne, aby tam ľudia našli komfort nielen počas zápasu, ale aj inokedy. Vybudovaním nových štadiónov sa určite zlepší aj kultúra na štadiónoch a pritiahnu sa noví diváci, napríklad celé rodiny s deťmi. Verím, že sa nám všetkým spoločne podarí vybudovať prekrásny futbalový štadión, ktorý bude pýchou celého Slovenska.

JURAJ MARTINY


Zpět na obsah