Zlato! Neumannová se dočkala

Zlatá medaile! V posledním závodě své olympijské kariéry se česká běžkyně na lyžích dočkala svého prvního zlata. Díky fantastickému finiši porazila Rusku Čepalovovou i Polku Kowalczykovou. K dosavadním čtyřem stříbrným a jedné bronzové medaili přidala při páté účasti na zimních hrách i tu nejcennější, přestože její dnešní start byl ohrožen kvůli viróze.

Třiatřicetiletá běžkyně, která na úvod her těsně prohrála ve skiatlonu s Estonkou Kristinou Šmigunovou, dnes v cílové rovince excelovala. V závěru náročného závodu dohnala malou ztrátu na Rusku Juliji Čepalovovou a Polku Justynu Kowalczykovou, které se pokoušely o trhák, a drtivým finišem obě v závěrečných metrech předstihla.

Olympijskou šampionku z Nagana na této trati Čepalovovou porazila Neumannová o 1,4 sekundy, Kowalczyková za vítězkou zaostala o dvě sekundy. "Vůbec tomu nemůžu uvěřit," řekla novinářům Neumannová, která se hned po doběhu podělila o radost s dcerou Lucií.

"Na posledním kopci jsem přitom byla hotová a jen jsem doufala, že zůstanu třetí," dodala. Písecká rodačka dokázala vybojovat vítězství na zimní olympiádě jako čtvrtý český sportovec v historii.

Svým triumfem navázala na legendárního skokana Jiřího Rašku, úspěch hokejistů v Naganu a zlato akrobatického skokana Aleše Valenty v Salt Lake City.

Neumannová zároveň odvedla předchozí porážky dvojnásobné vítězce z Pragelata Estonce Šmigunové, která dnes doběhla osmá s téměř minutovou ztrátou.

Výsledky - 30 km volnou technikou s hromadným startem:

1. Neumannová (ČR) 1:22:25,4 hod., 2. Čepalovová (Rus.) -1,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -2,1, 4. Steiraová (Nor.) -15,4, 5. Paruzziová (It.) -35,4, 6. Künzelová (Něm.) -36,7, 7. Ševčenková (Ukr.) -42,5, 8. Šmigunová (Est.) -57,1, 9. Zavjalovová (Rus.) - 1:03,1, 10. Valbusaová (It.) -1:12,2, 11. Philippotová (Fr.) - 1:40,7, 12. Follisová (It.) -2:20,7, 13. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) - 2:50,4, 14. Majdičová (Slovin.) -2:57,1, 15. Jacká (Kaz.) -3:05,1, ...27. Janečková -5:30,3, 31. Rajdlová - 6:13,2, 39. Erbenová (obě ČR) -7:55,2.