Brankář Čech překonal dva rekordy anglické ligy

Český fotbalový gólman Petr Čech překonal ve středečním utkání Premier League v Blackburnu dva rekordní zápisy historie anglické nejvyšší soutěže. Při výhře Chelsea odchytal totiž další zápas bez inkasovaného gólu a na kontě má už 781 minut, během nichž nepustil za svá záda ani jeden míč.

Ve středu navíc čelil pokutovému kopu, ale tři minuty před vypršením rekordního času chytil penaltový pokus Paula Dickova. Chelsea nakonec na půdě Blackburnu vyhrála 1:0.

Český brankář tak stanovil nejen nový rekord Premier League v neprůstřelnosti, který držel s 727 minutami Peter Schmeichel ze sezóny 1996/1997, ale také absolutní rekord anglické nejvyšší soutěže, který od roku 1923 patří Elishu Scottovi. Ten v sezóně 1922/1923 v liverpoolském dresu neinkasoval po dobu 770 minut.

Čech obdržel v rozehrané soutěži naposledy branku z kopačky Thieryho Henryho, který mu 12. prosince loňského roku vstřelil ve 29. minutě s Arsenalem (2:2) hodně diskutovaný gól z trestného kopu.

Reprezentační gólman se dnes stal rekordmanem v počtu minut bez obdrženého gólu již v druhé evropské ligové soutěži. Ještě déle totiž trvala jeho neprůstřelnost ve sparťanském dresu v ročníku 2001/2002: tehdy neinkasoval 904 minut, což je také jeho osobní rekord, k jehož překonání mu zbývá nyní 123 minut.

Ani tím ale nemusí brankářovy ataky na rekordní zápisy skončit. Je totiž už jen pouhé dva zápasy od chvíle, kdy vyrovná další Schmeichelův rekord. Ten dokázal v průběhu jednoho soutěžního ročníku odchytat 21 utkání s nulou. A je navíc pravděpodobné, že se v nejbližších letech stane nejmladším gólmanem, který kdy vstoupil do českého klubu gólmanů, kteří neinkasovali během své kariéry alespoň ve 100 ligových zápasech kariéry. Po dnešním večeru jich dvaadvacetiletý Čech zaznamenal už sedmašedesát.