Slovenské nemocnice sa topia v dlhoch
Celkový dlh zdravotníckych zariadení v pôsobnosti vyšších územných celkov (VÚC) dosiahol za roky 2003, 2004 a za prvých šesť mesiacov tohto roku približne štyri miliardy korún. Takýto dlh nie sú VÚC, ktoré sú zriaďovateľmi 28 nemocníc a 26 polikliník, schopné riešiť vlastnými silami.
Dlhujúcim nemocniciam a poliklinikám hrozia od začiatku budúceho roka exekúcie, čo by v mnohých prípadoch mohlo znamenať aj ich likvidáciu. "Znamenali by pre ne stratu majetku, ohrozili by prevádzku týchto zariadení a následne i dostupnosť a kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Exekúcie, ani ich prípadné oddialenie preto nie sú riešením. Chceme do konca roka vedieť, či štát je a ako ochotný riešiť túto nepriaznivú situáciu, aby sme mohli rokovať s veriteľmi," konštatoval vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny Banskobystrického samosprávneho kraja Richard Rišňovský.
TASR
|
|
obsah | Slovenská republika |