Havel ocení odborníka na temné stránky duše

Philip Zimbardo o sobě tvrdí, že je jen obyčejný profesor psychologie. Jeho kolegové s ním však nesouhlasí. "Je to neslavnější žijící psycholog současnosti," řekl psycholog Slavomil Hubálek. Ve středu Zimbardo převezme Cenu nadace Vize 97.

Tu každoročně udílejí manželé Václav a Dagmar Havlovi výjimečným osobnostem vědy. "Cenu dáváme lidem, kteří sice pocházejí ze světa vědy, ale nebáli se z něho vykročit a dotknout se ve svých výzkumech temnějších stránek života. A tím profesor Zimbardo bezpochyby je," vysvětlil Václav Havel. "Snaží se vysvětlit, proč se člověk chová velmi nepravděpodobně, zvláštně, v rozporu se svou povahou," dodal. "Jak je například možné, že klidný, celkem neutrální maloměšťák je najednou schopen být velitelem koncentračního tábora, upalovat tisíce lidí nebo je zplynovávat a posléze se vrátit do svého úřednického života, jako by se nic nestalo?"

Zimbardo, který bezmála čtyřicet let působí na Stanfordově univerzitě v USA a do Prahy přijel se svou manželkou, se skutečně zabývá temnými stránkami lidské duše.

Proslavil jej už v sedmdesátých letech takzvaný stanfordský vězeňský experiment. Rozdělil tehdy studenty na dvě skupiny - jedna představovala vězně, druhá věznitele. V krátké době začali dozorci své svěřence týrat. "Experiment musel být ukončen předčasně, protože chování studentů bylo neúnosné," vyprávěl Zimbardo. Zkoumání násilí a vlivu moci a extrémních situací na chování lidí zůstal Zimbardo věrný. Ne náhodou působil i v komisi vyšetřující americké vojáky, kteří týrali irácké vězně. Zastal se jich s tím, že se stali do jisté míry obětí patologické situace, v níž se ocitli.

Se zájmem Zimbardo studuje i různé reality show. "Vadí mi ale, že tam nikdy není psycholog, který by vysvětlil, proč se ti lidé chovají právě takto," uvedl profesor. Na závěr muž, který tvrdí, že v každého člověka svým způsobem přitahuje zlo a šílenství, zavtipkoval: "A také připravují o práci scenáristy."

OLGA MÁLKOVÁ

obsah | Česká republika