Štefko se postaral na pražském maratonu o senzaci

Róbert Štefko se jako první český závodník postavil na stupně vítězů Pražského mezinárodního maratonu, který v neděli oslavil desáté výročí. Rodilý Slovák, od března český občan, předvedl v konkurenci černých běžců senzační výkon a získal v čase 2:12:35 třetí místo. Současně splnil přísnější limit na řecké OH.

Úderem deváté hodiny ranní vyrazilo na trať do pražských ulic rekorních 4472 vytrvalců. Poosmé v desetileté historii vyhrál Keňan - nejrychlejší byl Barnabas Koech s časem 2:12:15. Mezi ženami byla nejlepší při svém prvním maratonu v životě Leila Ammanová z Etiopie (2:31:49). Mistryní republiky se stala Radka Churáňová, která porazila Janu Klimešovou.

Štefkovi chladné počasí sedělo, jen dvakrát v kariéře běžel rychleji. "Počasí mi nevadilo. Naopak Keňané běželi pomaleji a mohl jsem se jich držet," řekl po závodu vytrvalec, který se nedávno v Domažlicích stal mistrem republiky také v půlmaratonu. Ve vedoucí skupině se spolu s Polákem Dobrzynskim drželi po celou dobu krok s černými vytrvalci. Při nástupu na Karlův most ale skupině unikli bežci z Keni a Etiopie a Štefko se vydal na jejich stíhání. Rozdíl mezi prvními třemi v cíli činí vždy přesně deset vteřin.

Birru na druhém místě

Druhý mezi muži skončil Dessalegn Birru z Etiopie, který v závěru atakoval prvenství, ale v úzkých zatáčkách Starého města před cílem nepatrně zpomalil a pak už Keňana Koecha nedohnal. Obhájce loňského vítězství Willy Cheruiyot byl osmý.

Z mistrovství ČR má stříbrnou medaili v osobním rekordu 2:18:01 další naturalizovaný Čech Mulugeta Serbessa, původem z Etiopie. Třetí pozici obsadil Pavel Novák. Štefko za českým rekordem Karla Davida (2:11:57) z Hamburku z roku 1993 zaostal o 38 sekund.

Na odměny pořadatelé vyčlenili 61 600 eur. Vítěz Koach dostane 15 000 eur, nejrychlejší Amanová je bohatší o 10 000 eur. Dosud nejrychleji zaběhli Pražský maraton v roce 1998 Elijah Lagat z Keni (2:08:52) a o tři roky později Italka Maura Viceconteová (2:26:33).