SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ROBERT FICO NA NÁVŠTEVE V ČESKU

Na osi Praha-Bratislava

Prvá zahraničná cesta nového slovenského premiéra Roberta Fica smerovala bezprostredne po zostavení vlády do Prahy. Hlavným dôvodom pre voľbu cieľa jednodňovej oficiálnej návštevy bola tradícia, manifestujúca privilegovanosť vzťahov medzi týmito dvoma krajinami. Rýchlosť, s akou sa návšteva naplánovala a uskutočnila, vyplývala aj z toho, že Robert Fico sa chcel bez ohľadu na akýkoľvek možný ďalší vývoj na českej politickej scéne stretnúť s Jiřím Paroubkom ešte vo funkcii premiéra a poďakovať sa mu za podporu v predvolebnej kampani, ale aj po voľbách. Jiří Paroubek bol totiž jediným významným európskym sociálnym demokratom, ktorý sa nepripojil ku kritike strany Smer - sociálna demokracia Roberta Fica za to, že vytvorila vládnu koalíciu s HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara, ale najmä Slovenskou národnou stranou Jána Slotu.

Premiéri Jiří Paroubek a Robert Fico sa 15. júla stretli na zámku v Kolodějoch a tri hodiny rokovali medzi štyrmi očami. Zhodli sa okrem iného na potrebe hľadania ciest, ako zabrániť jazykovému vzďaľovaniu sa najmladších generácií. Premiéri pred novinármi uviedli, že ministri kultúry oboch krajín budú mať za úlohu nájsť cestu, ako podporovať projekty, ktoré by k tomuto cieľu prispeli. Podľa premiérov by bolo zvlášť vhodné zabezpečiť výmenu televíznych programov medzi našimi krajinami. "Použil som na pracovnom rokovaní príklad z vlastného bytu, kde mám 12-ročného syna, ktorý sa ma pri pozeraní českých programov často pýta, čo znamená ktoré slovo. A je to škoda, pretože, keď som mal 12 alebo 13 rokov, nemali sme s takýmito otázkami nikdy problém. Preto privítam, ak ministerstvá kultúry obidvoch krajín nájdu určité kroky, ktoré zabezpečia, že bude väčší prístup tak k slovenským, ako aj k českým programom," konštatoval Robert Fico. V prípade českých detí je pritom problém omnoho hlbší, čo zdôraznil aj Jiří Paroubek, ktorý nostalgicky zaspomínal na slávne bratislavské televízne pondelky ako na inšpiratívny príklad možnej televíznej výmeny.

Praha a Bratislava by podľa predsedov vlády mali tesnejšie spolupracovať v oblasti cestovného ruchu aj pri prenikaní na trhy, kde má značka "Made in Czechoslovakia" stále cveng., na aký oba nástupnícke štáty nedokázali dosiaľ dostatočne nadviazať. Podľa premiéra Jiřího Paroubka, ktorý o hodnote značky hovoril už v minulosti, ide napríklad o Indiu, Brazíliu, Egypt, Čínu, Argentínu či Rusko. Obe krajiny sa budú spoločne snažiť získať turistov z Číny a Japonska. "Myslím si, že je našou povinnosťou využiť ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky, ale aj spoluprácu medzi ČR a SR, aby sme sa na tieto trhy naspäť vrátili. Myslím, že je to predovšetkým oblasť energetiky, kde by Slovenská a Česká republika mohli veľmi iniciatívne spolupracovať pri presadzovaní sa na tradičných česko-slovenských trhoch," zdôraznil Robert Fico. "Mohla by to byť nová obchodná stratégia. Já som veľa cestoval a musím povedať, že v krajinách ako je India si rozdelenie Česko-Slovenska najskôr nikto nevšimol," rozprával Jiří Paroubek so smiechom. "Od pani Ghándíovej až po predsedu vlády všetci stále hovorili o výrobkoch made in Czechoslovakia."

Český premiér ďalej povedal, že chce pomôcť novej slovenskej vláde čo najskôr sa etablovať v Európe aj v Európskej únii. "Až po 100 dňoch bude možné hodnotiť činy Slovenskej vlády. Povedal som to aj zástupcom strany európskych socialistov," dodal Jiří Paroubek. Robert Fico vysoko ocenil podporu svojho českého kolegu. "Ani pán Mečiar, ani pán Slota nie sú súčasťou vlády a nezastávajú ani žiadne funkcie v Národnej rade SR. Navyše, my sme na samom začiatku povedali, že chceme a urobíme všetko pre rešpektovanie status quo v oblasti príslušníkov národnostných menšín. Túto vládu treba hodnotiť na základe toho, čo bude v každodennom živote robiť, ubezpečil Robert Fico prítomných novinárov.

Predseda slovenskej vlády sa poďakoval za to, ako Česko prijíma už takmer stotisíc zamestnancov zo Slovenska a ďalších dvanásť tisíc študentov vysokých škôl. Český premiér dodal, že Česko má záujem, aby veľká časť vynikajúcich slovenských študentov v Česku zostala, aj keď by to - ako dodal s potuteľným úsmevom - asi nemal hovoriť pred svojím slovenským kolegom.

Roberta Fica prijal aj najvyšší český ústavný činiteľ, prezident republiky Václav Klaus. Obaja predstavitelia potvrdili, že bilaterálne vzťahy oboch krajín sú vo všetkých oblastiach veľmi dobré.

Na prvej zahraničnej oficiálnej ceste sprevádzali premiéra SR Roberta Fica dvaja členovia jeho kabinetu, vrátane ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ktorý stihol pred Prahou navštíviť Budapešť, kde rozptyľoval obavy zo vstupu SNS do slovenskej vlády. Program návštevy Roberta Fica v Českej republike, nesúcej sa v mimoriadne srdečnom duchu, vyvrcholil slávnostným obedom, ktorý podával český premiér.

(vs)


Zpět na obsah