SLOVENSKÉ DOTYKY
 

PRVÉ STRETNUTIE ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH SCRABBLISTOV

Olympiáda duševných športov

SCRABBLE je stolná hra so slovami a je to, zdá sa, najpopulárnejšia, a podľa mňa najinteligentnejšia spoločenská hra. Popri šachu, prirodzene. Boli a sú ňou posadnutí anglická kráľovná a Hemmingway, Sophia Loren a Madonna, Michael Jackson i Sting. Hrali ju v televíznych seriáloch Simpsonovci, i doktori v cykle MASH a v anglickej verzii sa usporadúva už veľa rokov aj majstrovstvo sveta.

Scrabble je vlastne veľká krížovka, ktorá sa však nelúšti, ale pomocou sto písmeniek skladá a vytvára. Dôležité pri nej je aj kombinačné umenie, pretože možno vyhrávať nielen vymýšľaním krásnych slov, ale aj ukladaním písmen na prémiové miesta, vyznačené na zelenej hracej doske modrými, ružovými či červenými poliami. Obohacuje hráčom ich slovník, a preto platí za príkladnú rodinnú hru, výchovnú i pre mládež školského veku.

Scarbble vznikol v Amerike v tridsiatych rokoch minulého storočia a v tridsiatich troch jazykových národných verziách si ho kúpilo už viac ako sto miliónov ľudí. K nám sa dostal až pred siedmimi alebo ôsmimi rokmi, a to najskôr v slovenskej verzii na Slovensko a o pár týždňov či mesiacov neskôr v českej verzii inžiniera Martina Hlouška aj do Čiech, avšak rýchle si získal široký záujem. V Českej republike sa hralo už päťkrát majstrovstvo republiky, do ktorého postupujú víťazi a najlepšie umiestnení účastníci kvalifikačných turnajov, a novo sa usporadúva už tiež celoštátna liga. Tento rok sa na majstrovstvách zúčastňuje sedem družstiev.

V prvom júlovom týždni prebiehala v Prahe na Žofíne a Tyršovom sokolskom dome na Újezdě 1. Olympiáda duševných športov, ktorá sa tak stala prvou súťažou mimo zakladateľského Anglicka. Za účasti niekoľkých svetových šampiónov sa na nej konali medzinárodné turnaje a majstrovstvá Českej republiky v rôznych hrách od šachu a dámy až po kartový mariáš a bridge, a od nového šlágru, zvaného Othello či Zatre, až k japonskej tradičnej hre GO a typicky českým hrám ako sú piškvorky, vrhcáby či "Človeče nezlob se". A samozrejme nechýbalo ani niekoľko súťaží v scrabble.

V rámci tejto mimoriadnej udalosti sa uskutočnilo aj historicky prvé "medzištátne" stretnutie Česko-Slovensko v scrabble. Na sviatok Cyrila a Metoda sa na západ vypravili aj slovenskí vierozvestovia tejto hry. Neboli dvaja, do Prahy prišli hneď štyria. Kvalitu družstva signalizovala už zostava, zložená z prvej desiatky víťazov slovenských majstrovstiev, ktoré sa konali v Komárne a v Nitre. Spolu s podpredsedníčkou Slovenského spolku Scrabble Evou Ďurechovou z Bratislavy ju tvorili "bronzová" medailistka z posledného šampionátu SR Eva Zahradníková z Liptovského Hrádku, mladá Kristína Gendiarová z Komárna, najzdatnejšieho slovenského centra tejto hry, a ako jediný muž Peter Modranský z Trstenej. Stretli sa postupne s tromi českými družstvami, v ktorých nechýbali ani majstri a medailisti Českej republiky z posledných ročníkov: populárny spevák, textár a prekladateľ Jaromír Nohavica z Českého Tešína, ekonóm Českých dráh Zbyněk Burda z Třebechovíc pod Orebom, či zástupcovia pražských dynastických scrabblových rodín Kučovcov a Rusovcov.

V každom kole hrali proti sebe žrebom určení súperi vždy jednu partiu v slovenčine a jednu v češtine. V týchto dueloch sa pochopiteľne prejavila nielen určitá odlišnosť pravidiel a väčšia blízkosť rodného jazyka, ale aj okolnosť, že slovenskí borci a borkyne ťažili z predchádzajúcej výuky češtiny na slovenských školách, i z faktu, že môžu dodnes počúvať české televízne stanice, zatiaľ čo v Čechách bolestivo postrádame slovenské programy. Preto s väčším zdarom bodovali slovenskí účastníci v česky hraných partiách než českí v dueloch hraných po slovensky. Celé štvorstretnutie by bolo tiež skončilo nerozhodne, nebyť Jaromíra Nohavicu, ktorému sa vďaka jeho znalostiam slovenčiny podarilo ako jedinému poraziť v slovenských partiách dámy Ďurechovú a Zahradníkovú, hoci v domácich súťažiach prejavuje obvykle voči ženským náprotivkom nebývalú mieru galantnosti. Stretnutie sa preto nakoniec skončilo pomerom 26:22 výhram v prospech Českej republiky.

Prekvapivé úspechy však dosiahli niektorí slovenskí súťažiaci v česky hraných turnajoch. Tak napríklad v takzvane "opisovanom" scrabble, pri ktorom hľadajú verejne všetci účastníci na dané rozostavenie písmen na "šachovnici" najcennejšie možné pokračovanie, sa v spoločnosti najlepších českých scrabblistov na čele opäť s víťazným Jarkom Nohavicom umiestnila na vynikajúcom 13. mieste Eva Zahradníková a v simultánke proti českým súťažiacim ako jediný zdolal Janu Rusú Oravan Peter Modranský, zvládajúci obdivuhodne zákruty češtiny. Naopak zase prekvapil královohradecký Zbyněk Burda, keď sa v špeciálnom turnaji v slovenskom scrabble umiestnil na vynikajúcom 3. mieste.

Výsledky napriek ľútym, ale ohľaduplným bojom neboli však hlavnou vecou. Dôležité bolo nadviazanie kontaktov medzi slovenskou a českou rodinou scrabblistov, ktoré by malo po tomto prvom "dotyku" nájsť pokračovanie v odvetnej návšteve českých družstiev na Slovensku. A to možno už pri najbližšom majstrovstve Slovenskej republiky, ktoré sa má konať na jeseň, tentoraz v Banskej Bystrici.

Ota Popp


Zpět na obsah