SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NOVÁ SOCHA V HYBE

Zbojník Pacho

Približne dva metre vysokú sochu slávneho filmového uhorského zbojníka Pacha odhalili začiatkom júna na námestíčku hornoliptovskej obce Hybe pri Liptovskom Hrádku pri príležitosti osláv 740. výročia udelenia mestských výsad.

Vymyslenú postavičku zbojníka Pacha stvárnil v slovenskom filme herec Jozef Kroner.

Betónovú sochu filmového hrdinu vytvoril 85-ročný hybský rodák - amatérsky rezbár Daniel Pallay. Potreboval k tomu niekoľko mesiacov a súčasťou železobetónovej kostry diela je aj fúrik. Z dreva už vyrezal viacero plastík Pacha, ale železobetónová postava je najväčšia, povedal umelec.

Obec sa spomína už koncom 12. storočia ako slovenská osada. Názov má od potoka Hybica. V roku 1239 ju kráľ Belo IV. pričlenil ku kráľovskému majetku. O sedem rokov neskôr dostali Hybe od panovníka trhové právo a oslobodenie od mýta. V prvej polovici 13. storočia sa sem prisťahovali nemeckí Sasi, asi zo susedného Spiša. "V roku 1265 získali Hybe mestské privilégiá ako banícke mesto. V 13. storočí sa pokúšali dolovať zlato na úpätí Kriváňa, preto je v erbe obce krompáč a motyka," povedala pracovníčka obecného úradu Hybe Viera Rajniaková.

Ťažba zlata sa v minulosti v Hybe nevyplácala pre chudobné žily a veľké náklady v ťažkom teréne. Časť baníkov odišla do neďalekej Bocnianskej doliny. V roku 1390 sa Hybe dostali do majetku liptovského župana a stali sa poddanským mestečkom panstva v Liptovskom Hrádku. Baníctvo ustúpilo poľnohospodárstvu a remeslám. Napriek poddanskému pomeru k Liptovskému Hrádku sa stali Hybe až do konca 19. storočia aj v prvej polovici 20. storočia významným hospodárskym i kultúrnym centrom horného Liptova. "Z vyše 20 druhov remesiel boli najrozšírenejší murári, ktorí sa preslávili ako dobrí odborníci pri stavaní Budapešti," dodala Viera Rajniaková.

(ta)


Zpět na obsah