SLOVENSKÉ DOTYKY
 

PRVÝ KROK DRUHEJ DEKÁDY

Dni slovenskej kultúry

Keby sme boli v Amerike, priebeh projektu Dní slovenskej kultúry by sme mohli nazvať "success story", teda príbehom úspechu. To, čo sa v roku 1995 začalo v Moravskej Třebovej, s takou láskou nazývanej veľvyslancom Ladislavom Ballekom Maravskými Aténami, je dnes už neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života v mnohých mestách Českej republiky. Ďalším dátumom, ktorý by v "životopise" tohto projektu nemal chýbať, je 19. apríl 2006. Ako prikazujú Murphyho či Parkinsonove zákony, samozrejme sa po rôznom posúvaní v tento jeden dátum stretli hneď dve významné udalosti, aby sa nedalo zúčastniť na oboch. V Moravskej Třebovej sa začal jedenásty ročník tamojších Dní, teda dá sa povedať, že aj celý cyklus vkročil do svojej druhej dekády. No a v Jihlave, kde je tento rok festival rozprestretý takmer na celý rok, sa slávnostne podpísala partnerská zmluva medzi Krajom Vysočina a Nitrianskym krajom. To samozrejme vytvára nové podmienky pre konanie prehliadky v tomto krásnom meste. A tak bolo čo oslavovať - akože inak, kultúrou. Divadleným predstavením Divadla De Facto Mimo či slovenskou gastronómiou na slávnostnom raute.

Koniec-koncov, v Moravskej Třebovej sa uskutočnilo čosi podobné, len namiesto divadelného predstavenia sa podával iný pikantný chod - "Kulišárna s Yvettou Blanarovičovou". Komponovaný program so zapojením publika v podaní Vlada Kulíška, míma zo Slovenska s českými koreňmi, Yvetty Blanarovičovej, herečky a speváčky, ktorá naopak žije v Prahe, hoci je rodáčkou z Prievidze, a jej priateľa, slovenského muzikanta a speváka. Nasledoval raut s koštom vína a cimbalovou muzikou.

Ďalší deň patril slovenskému filmu, vrátane predstavenia pre deti. Originálna bola Veľká česko-slovenská show kvetinových majstrov s moderátorom a modelkami. Osvedčenú kvalitu priviezol Peter Lipa, ale aj bratislavská Astorka. Tá sa predstavila s divadelným kusom "Tichý dom", čo je naozajstný herecký koncert predovšetkým dvoch hlavných protagonistiek - Zuzany Kronerovej a Zity Furkovej. Festival zakončila slovenská omša, počas jeho konania nechýbali ani tradičné Dni slovenskej kuchyne.

Festival v Moravskej Třebovej sa konal pod záštitou ministra pre miestny rozvoj, niekdajšieho starostu tohto mesta Radka Martínka a hajtmana Pardubického kraja Michala Rabasa. Podobne ten jihlavský, ktorý bude v máji pokračovať koncertom šansoniéra Igora Šeba, pod záštitou hajtmana Kraja Vysočina Miloša Vystrčila.

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah