SLOVENSKÉ DOTYKY
 

KARIÉRA CEZ NOHAVICE

Operná speváčka Denisa Hamarová

Denisa Hamarová (28) prežila pred časom v pražskej "Zlatej kaplnke" pred televíznymi kamerami svojich päť minút slávy. Bola totiž medzi nominovanými na prestížnu Cenu Thálie 2003. Česká Herecká asociácia mladú slovenskú mezzosopranistku navrhla oceniť za bravúrne stvárnenie Musetty v Leoncavallovej "Bohéme" na scéne Štátnej opery v Prahe.

"Na Musettu mám veľmi dobré ohlasy aj od kritikov. Nemôžem povedať, že by som nomináciu očakávala, ale keď mi ju oznámili, veľmi ma to prekvapilo," hovorí Denisa Hamarová. V opernej kategórii bola na cenu Thálie 2003 nominovaná spolu s českými spevákmi Yvonou Škvárovou (ktorá napokon cenu v ženskej kategórii aj získala), Richardom Haanom a Janom Vacekom.

Denisa je ďalší z typicky slovenských príkladov - mladá umelkyňa, ktorej sa dostáva viac atraktívnych príležitostí a uznania v zahraničí než doma. Má za sebou už tri účinkovania v Štátnej opere Praha a po jednej v pražskom Národnom divadle a na operných scénach v Plzni a Ústí nad Labem a čaká ju premiéra v Janáčkovom divadle v Brne.

Hoci kritici Hamarovú chvália ako výborný hlas a výrazný talent, zostáva v tieni mezzosopránových kolegýň z Opery Slovenského národného divadla. Spočíva vari dôvod v tom, že nemá za manžela režiséra ani dirigenta, ani strýka bývalého politika?

"Pre speváčku je to pomoc, keď za ňou ktosi stojí a pretláča ju. Uvedomujem si uprednostňovanie kolegýň, dokonca aj v postavách, ktoré mne typovo lepšie sedia. Ale nezožieram sa tým. Každá protekcia sa končí o 19. hodine, keď sa začína predstavenie. Tam je už každá speváčka sama za seba a publikum rozpozná, či na to má, alebo nie," vraví Denisa, ktorá sa v Bratislave nedávno zaskvela ako Judith v Bartókovom "Hrade kniežaťa Modrofúza".

"Veľa sa hovorí o nahote v opere. Teda, nie že by to bol prípad Bratislavy, ale napríklad v 'Hrade kniežaťa Modrofúza' sú aj milenecké scény. Som za to, aby všetko, čo sa odohráva na javisku, pôsobilo čo najprirodzenejšie. Keď to má opodstatnenie, nerobí mi to problém. Nahota tiež patrí k životu a neviem, prečo by nemohla byť aj v opere. Úplne nahá by som však nechcela spievať," hovorí speváčka dominantná aj telesnou výškou.

Keď žena hrá muža

"Meriam 181 centimetrov, čo nie je málo. Pri stvárňovaní takzvaných nohavicových postáv - teda mužov, je to však veľká výhoda," prezrádza.

Denisa nerobí drámu z toho, že ako mezzosopranistka má v porovnaní so sopranistkami zúžený výber postáv. "Na druhej strane sú to však výrazné charakterové a dramatické postavy. Spomeniem Carmen alebo Dalili. Žiaľ, zatiaľ som ani na jednu z nich nedostala v divadle príležitosť. Zato už ako študentka som sa do Opery SND prespievala päťdesiatničkou Quicklyovou vo Falstaffovi," vraví Denisa, ktorá si hravo poradí aj s mužskými postavami. "Snažím sa vyťažiť zo svojej výšky a viem, že kariéru môžem postaviť aj na mužských rolách. Napríklad v koprodukčnej inscenácii v Ústí nad Labem spievam titulnú postavu v Händelovej opere 'Xerxes', s ktorou účinkujeme v Nemecku. V pražskom Národnom divadle som stvárnila teroristu Omara v 'Smrti Klinghoffera' od amerického skladateľa Johna Adamsa. A v Plzni som spievala Rómea v opere od Vincenza Belliniho, kde Júliou bola Simona Houda-Šaturová, ktorá za túto postavu dostala cenu Thálie 2001," vymenúva Hamarová svojich operných hrdinov. Začiatkom júna k nim v Bratislave pribudne Ruggiero v Händelovej opere "Alcina".

Je ťažké pre ženu vžiť sa do postavy muža? "Snažím sa pozerať na ženu ako chlap. Vsugerovať si, že sa mi kolegyňa na javisku páči. Najťažšie je pochytiť tie typicky chlapské pohyby. Preto najviac inšpirácie čerpám od svojich partnerov zo súkromia. Sledujem, ako kurizujú ženám, pozorujem ich chôdzu, gestá, pohyby rúk či držanie cigarety. Pri stvárňovaní mužov mi občas prekáža iba jedna vec - korzet, ktorý mi obopína prsia, aby s telom čo najviac splynuli."

Odmietla aj Draculu

Opere som venovala už veľa času, energie aj presvedčenia a nelákajú ma iné žánre. Akýkoľvek úskok by poznačil môj hlas," pokračuje Hamarová, ktorá odmieta spievať pop a nevzala ani Lorrein v muzikáli "Dracula".

Nedávno vyvolala rozruch česká mezzosopranistka Magdalena Kožená, ktorá v jednom rozhovore povedala, že zákulisie opery - to sú aj drogy a sex. "S drogami som sa v opere nestretla. Operní speváci musia mať prísnu životosprávu. Nemôžu si dovoliť fajčiť, piť či ponocovať, lebo hneď sa to prejaví na hlase. A sex? Opera je práca s emóciami a keď sa stretnú dvaja ľudia, hrajú milenecký pár, ľahko môže iskra preskočiť aj do súkromia. Keď je vám niekto sympatický, záleží na vás, či uzdu zábran popustíte, alebo pevne držíte v rukách. Netýka sa to iba opery, partnerské vzťahy vznikajú na ktoromkoľvek pracovisku," dodala Denisa.

Ako videla svoje šance tesne pred vyhlásením Cien Thálie 2003? "Samozrejme, že by som chcela Cenu Thálie. Je to príjemná satisfakcia za vykonanú prácu. Ale od Klaudie Dernerovej aj Simony Houdy-Šaturovej, ktoré už Tháliu získali, viem, že ďalšie spevácke príležitosti táto cena so sebou neprináša. Iba príjemných pár minút slávy."


Denisa Hamarová sa narodila 13. apríla 1975 v Bratislave. Vyštudovala operný spev na bratislavskom konzervatóriu a na VŠMU, jej hlasovou pedagogičkou je mezzosopranistka Ľubica Baricová. Hneď po absolutóriu sa Denisa stala sólistkou Opery SND, kde v súčasnosti spieva aj Rosinu v "Barbierovi zo Sevilly", Fenenu v "Nabuccovi", Janu v "Panne Orleánskej", Floru v "Traviate" či Mercedes v "Carmen". Hosťuje na českých operných scénach, spievala aj v Nemecku, vo Francúzsku a v USA. Je vydatá a má šesťročného syna Vincenta.

JOZEF ŠVOLÍK


Zpět na obsah