SLOVENSKÉ DOTYKY
 

V KRAJINE ZÁZRAKOV

Kúzelník Jozef Talostan

Pre kúzelníka Jozefa Talostana je najväčším zázrakom svet samotný. Už len to, že existuje. Kúzleniu sa venuje preto, lebo si rád robí z ľudí bláznov a rovnako rád stojí uprostred davu užasnutých tvárí. Keby svojou kúzelníckou paličkou dokázal meniť povahy ľudí, pričaroval by si viac rozhodnosti. A v útrobách svojho bezodného klobúka by nenávratne nechal zmiznúť váhavosť, ktorá mu poriadne znepríjemňuje život. Je veľmi všestranný, avšak talent na tanec a jazyky mu sudičky do vienka nedali. Tempo jeho reči je tak, ako jeho život, rýchle.

Kde bolo, tam bolo

Píšu sa šesťdesiate roky a mladý Jordánec prichádza na Slovensko študovať medicínu. Možno tu ani neplánuje ostať, no jeho osud ovplyvní kúzlo. Učaruje mu mladá Slovenka a mágia lásky ho prinúti ostať. Píše sa rok 1978 a z mágie sa zrodí mág. Abraka, dabra. Kúzelník Jozef Talostan uzrie svetlo sveta. Bol to práve otec, kto Jožkovi predviedol prvé kúzlo. Hlúpo jednoduchý trik s kartami malého bucľatého chlapca zaujal natoľko, že sa začal o "klamanie ľudí" zaujímať.

Nahrával si kúzelnícke vystúpenia na video, do omrzenia ich pozeral a pokúšal sa ich odhaliť. Svet trikov ho očaril natoľko, že pomaly sa všetky ostatné záľuby, ako hra na husle, rôzne športy, zbieranie vtipov či vyrábanie papierových drakov odsunuli na vedľajšiu koľaj a Jožo nastúpil na vlak do stanice kúzlo. Zapísal sa do kúzelníckeho klubu, ktorý v Bratislave vznikol, chodil na festivaly ako divák, súťažiaci a po čase i ako porotca. Slovom motal sa okolo kúzelníckeho diania. Tak pomaly a postupne rástol - nie do výšky - ale profesionálne.

Stal sa jedným z päťdesiatich kúzelníkov pôsobiacich na Slovensku. V kúzelníckom klube skladá každý člen prísahu. Zaväzuje sa neprezrádzať kúzla, nezneužívať ich a nikdy žiadne kúzlo počas jedného vystúpenia nezopakovať. Zachovať kúzlu tajomné rúško a neprezrádzať verejnosti "recept" je podľa Jožka otázka etiky a hnevá ho, keď si nejaký kolega privyrába prezrádzaním kúziel v médiách. Nielenže tým okráda divákov o ilúzie, ale aj iných kúzelníkov o možnosť použiť ten trik. Jožka by ste márne prosili, uplácali, za žiadnych okolností by body prísahy neporušil.

V plnej kúzelníckej zbroji

Dobrý kúzelník potrebuje mať logické myslenie, a nemal by byť len dobrý zabávač, ale aj psychológ. Treba si vedieť poradiť s takými divákmi, ktorí počas predstavenia vykrikujú: "To je slabota, to by zvládol aj malomocný". Jožo sa takýmito pokrikmi znervózniť nedá. Naopak, zavolá si krikľúňov k sebe na javisko, dá im vyriešiť na prvý pohľad banálne úlohy, ktoré však majú nejaký háčik. Vševedkov tým definitívne umlčí. "V kúzlení je totiž možné všetko. Jediná nemožná vec je zastaviť čas," hovorí Jožo. Každému kúzelníkovi sa stane, že sa mu kúzlo nevydarí a diváci odhalia trik. Vtedy treba predstierať, že to bolo úmyselné. Nikdy nepriznať porážku, pokračovať v kúzle a dopliesť ľudí tak, aby sami začali o svojej teórii pochybovať. Keď vidíte, ako ružu v popol obráti, okolo vás nechá poletovať bankovky či svoje asistentky na meči, prizeráte sa ako usekáva hlavy alebo ako sa spútaný putami vyslobodí z kazajky, pripadáte si na chvíľu ako v rozprávke bratov Grimmovcov.

Jožo sa nad takými poznámkami len usmeje a poznamená, že za vrchol svojho umenia by považoval, ak by sa mu podarilo nechať zmiznúť celý parlament. Zatiaľ však poctivo trénuje. Diár má už na rok dopredu zaplnený vystúpeniami pre materské školy a firemné večierky po celom Slovensku a Čechách. Jeho tvár sa s pravidelnosťou objavuje v Tv Markíza, divadlo GUnaGU mu dalo príležitosť zahrať si seba samého v detskom predstavení "Baba Jaga a Májkl Džeksn".

V sedemmíľových čižmách

Minulý rok ho jeho kúzla odčarovali až do Kataru na svetový festival umenia. "V Saudskej Arábii je veľká nuda. Túlať sa obchodnými centrami je to jediné, čo sa v tej horúčave robiť dá, a tak niet divu, že Arabi sú v našich mysliach zaškatuľkovaní ako lenivci, ktorí sa celí deň len motajú sem a tam. Chcel by som však vidieť belocha, ako v tom pekelnom teple pracuje. Katarský svet je prísne rozdelený na mužský a ženský. S nežným pohlavím prichádzate počas dňa do styku len naozaj zriedkavo. Ešte aj telefónne búdky sa delia. Celý deň som sa máčal v hotelových bazénoch a potom ich v noci na chvíľu opustil, aby som šiel do obchodného centra vystupovať. Strávil som takto mesiac. Nečinný život po čase naozaj frustruje. Ľudia v Katare si mysleli, že som šaman a správali sa ku mne až prehnane úctivo. Dokonca sa ma snažili presvedčiť, že nie som len zabávač, ale že som určite veštec, jasnovidec, liečiteľ... Zmystifikovali si ma. Vyžadovali aby som im prezradil ich budúcnosť. Niektorí boli takí neodbytní, že som im musel kadečo o ich osude natárať, aby ma nechali na pokoji," spomína na svoju najdlhšiu pracovnú cestu Jožo. Kúzlenie je pre neho zatiaľ len záľuba, ktorú sa snaží zvládnuť popri stavebnej fakulte a ktorá mu pomáha šetriť si na vlastné bývanie. Veď v jednom byte s bratom, rodičmi, hrdličkami a kúzelníckymi kuframi plnými trikov mu už začína byť pritesno. Keďže svoje ruky poistené nemá, natíska sa otázka, čo by robil, keby o ne prišiel. "Nad tým som sa nezamýšľal. Čiernu budúcnosť si nechystám. Také niečo sa jednoducho nemôže stať, rázne odmieta kúzelník.

Zaujíma vás, ako vymyslieť kúzlo? Treba si len spomenúť na nejaký fyzikálny zákon a vyvrátiť ho. Aké jednoduché!

Koniec dobrý, všetko dobré

Pri odchode z kaviarne, v ktorej sme sa rozprávali, som zistila, že mám namiesto bankoviek v peňaženke papierik so slovami: "Čuduješ sa, ako som to dokázal?" Obrátila som k nemu svoju prekvapenú tvár. On mi vykúzlil svoj najkrajší úsmev, vytiahol peniaze spoza môjho ucha a odkráčal mi z dohľadu. Našťastie bez kúziel, po vlastných. Predstavovala som si, ako nasadá do svojej Felície vždy plnej všakovakých vecí a haraburdia, a ako sa stráca v hustej večernej premávke.

JANA MAJOROVÁ


Zpět na obsah