SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ČEKEJ A NEPLAKEJ

Nová CD Gondolán tria

O Antonínovi Gondolánovi sme už v našom časopise nielen niekoľkokrát písali, ale môžeme povedať, že sa stal blízkym priateľom našej redakcie. Občas sa zastaví na kus reči, aby sa zdôveril, čo má aktuálne, čo pripravuje, čo sa mu podarilo. Tak sme sa včas dozvedeli aj o jeho novom zvukovom nosiči, ktorý nazval podľa svojej známej piesne "Čekej a neplakej". Súrodenci Gondolánovci (Věra, Antonín, František, Jiří a Vojtěch), ktorí sa dali dokopy v roku 1967, sa v bývalom Československu čoskoro vyšplhali po rebríčku popularity až na tie najvyššie priečky. Vystupovali spolu s najznámejšími hviezdami populárnej hudby a prijali ponuky na koncerty v rôznych krajinách - od Švédska až po Austráliu. V nie najprajneších časoch sa však postupne súrodenci rozdelili, rozpŕchli doslova po celom svete.

Dušou skupiny Gondolánovcov bol vždy skladateľ a spevák a muzikant od Boha Antonín Gondolán s nezabudnuteľným zamatovo zastretým hlasom. V roku 1982 sa vysťahoval do NSR, kde žil a tvoril desať rokov. Hral v rôznych jazzkluboch a stal sa uznávaným hudobníkom. Ako však často sám hovorí,"človek má žiť, pracovať i umrieť doma". Napriek úspechom sa preto vrátil a začal opäť pôsobiť v Prahe. Je naozaj zvláštne, že za celý čas svojej kariéry nedostal žiadnu ponuku nahrať dlhohrajúcu platňu. Takže CD "Čekej a neplakej", ktorú pripravilo vydavateľstvo Multisonic a práve prišlo do predaja, má i toto prvenstvo.

Piesne Antonína a Františka Gondolánovcov, ktoré na ňom nájdete, otextovali poprední českí textári. Sú v nich temperamentné i clivé hudobné motívy, v ktorých môžete objaviť nielen džezové a popové prvky, ale aj výrazné etnické a ľudové stopy, ako to napokon vždy bolo v piesňach Gondolánovcov. Platňu nahralo najnovšie zoskupenie, ktoré Antonín Gondolán založil a nazval ho "Gondolán trio". Antonína v ňom sprevádzajú dvaja mladí talentovaní hudobníci zo Slovenska: Marek Balog a Marek Pilo. Marek Balog vyštudoval Štátne konzervatórium v Košiciach a AMU v Bratislave a patrí medzi našich najtalentovanjších huslistov. Marek Pilo študoval najmä hru na cimbal u profesora Alexandra Móžiho. V Prahe sa teda zrodilo trio so slovenskými koreňmi a neopakovateľným rómskym temperamentom. Diváci i poslucháči sa majú naozaj na čo tešiť!

(nv)


Zpět na obsah