SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SLOVENSKO NA TO MÁ

S premiérom Mikulášom Dzurindom

Jedenásty ročník Dňov slovenského divadla v Prahe otvoril 19. februára predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda. Pri tejto príležitosti ako prvý slovenský premiér navštívil Slovenský inštitút v Prahe a stretol sa tu a pozhováral aj s predstaviteľmi krajanských organizácií. Položili sme mu niekoľko otázok, ktoré nepochybne zaujímajú aj našich čitateľov.

Pán premiér, za posledné roky sme sa stretávali pomerne často pri vašich návštevách Prahy. Ako ste vnímali vývoj česko-slovenských a slovensko-českých vzťahov? Aké nedostatky v nich vidíte a čo by sa podľa vás dalo v týchto vzťahoch ešte zlepšiť?

Myslím si, že to najcennejšie, čo sa za roky, kedy som predsedom vlády na Slovensku, podarilo je, že sme sa naozaj kultivovaným a spravodlivým spôsobom vysporiadali s minulosťou. Ľuďom, pre ktorých by sa to mohlo javiť ako samozrejmosť, by som chcel pripomenúť napríklad vzťahy Chorvátska a Slovinska, kde takéto konštatovanie zďaleka nemôže byť realitou. Usporiadanie vzťahov z minulosti bolo veľmi dôležité, aby sme si mohli jeden druhého vážiť a aby sme mohli ďalšie vzťahy budovať naozaj na partnerskej úrovni. Spomínam si, ako som vás počúval pred rokmi, vaše želanie dvojitého občianstva, želanie, aby sme mali bilaterálne vzťahy nadštandardného charakteru v oblasti vzdelávania, kultúry, zdravotného zabezpečenia. A toto všetko sa za tie roky stalo realitou. Na základe konkrétnych vecí môžem teda konštatovať, že sú dnes vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi na neuveriteľne dobrej úrovni. A to je aj dôkaz životaschopnosti Slovákov, žijúcich v Českej republike a potvrdením toho, že Česká republika je nielen štát na vysokej ekonomickej úrovni, ale je tu aj dobre vybudovaná občianska spoločnosť, ktorá dokáže pre príslušníkov národnostných menšín vytvárať aj dobré predpoklady pre ich činnosť. Samozrejme, že všetci vieme, že postavenie Slovákov v Česku má predsa len inú kvalitu, na ktorej sa dá budovať i naša spoločná súčasnosť a budúcnosť.

Za negatívum som považoval napríklad predlohy zmlúv o tom, že by sa na niektorých našich hraničných priechodoch mali začať budovať zátarasy. Chvalabohu však táto dohoda ratifikovaná nebola... To však bol vari jediný obláčik, ktorý ma v ostatnom období vyrušoval. Neznamená to však, že by tie vzťahy v jednotlivých oblastiach nemohli byť ešte lepšie. V zásade však, keby som mal povedať nejakú výslednicu, ja som s nimi veľmi, veľmi spokojný...

Ako Česko a Slovensko spolupracujú v rámci Európskej únie, ako si môžeme navzájom pomáhať a spolu ovplyvňovať jednotlivé rozhodnutia únie?

Európa rieši niekedy menej komplikované, inokedy zasa veľmi komplikované témy. Napríklad ako sa postaviť k blízkovýchodnému konfliktu, ako sa postaviť k tyranii v Iraku alebo k jadrovej hrozbe v Iráne, ako riešiť kosovskú otázku. Ale tiež aj to, ako vyriešiť problém finančnej perspektívy európskeho rozpočtu, ako sa postaviť k európskej ústavnej zmluve. A práve v tých veľmi ťažkých témach môžu Česi a Slováci využiť nielen blízkosť jazyka, nielen našu historickú skúsenosť, ale i istú hĺbku dôvery. Veď v Česku žije obrovské množstvo Slovákov, na Slovensku Čechov, veľa rodín je vzájomne prepojených generačne. A práve hĺbka tejto dôvery a sila našich vzťahov by mala viesť lídrov týchto krajín, aby v otvorenej komunikácii hľadali odpovede na takéto ťažké témy a potom tieto odpovede spolu presadzovali za európskym stolom. Môžem s radosťou konštatovať, že vo väčšine prípadov pri riešení týchto tém boli naše názory s českými kolegami ak nie úplne totožné, tak aspoň identické.

Veľmi dôležitým faktom pre Slovákov žijúcich v Českej republike je, že budú môcť tento rok nielen osobne, ale i korešpondenčne voliť slovenskú politickú reprezentáciu a to už v predčasných voľbách 17. júna. Zaujímalo by ma, ako sa chystáte zabezpečiť, aby volebná účasť zahraničných Slovákov nedopadla tak neslávne, ako pri predchádzajúcich voľbách účasť českých krajanov.

Minister vnútra bude hneď po skončení mojej návštevy v Českej republike kontaktovať naše veľvyslanectvo v Prahe, aby dohodol takú jednoduchú "kuchárku", teda metodický popis, ako by mali konkrétne voľby zahraničných Slovákov prebiehať. Poprosíme, aby z veľvyslanectva tento metodický popis posunuli do všetkých vašich redakcií a združení. Veľmi vážne uvažujem aj o tom, že požiadam niekorých relevantných členov našej vlády, aby zadali platenú inzerciu v najväčších českých denníkoch, kde bude jednoduchý popis, ako má postupovať občan Českej republiky, ktorý má aj slovenské občianstvo alebo občan Slovenskej republiky žijúci v Česku, ak chce voliť. To budú kroky, ktoré urobíme z pozície vlády. A samozrejme chcem nejaké aktivity podniknúť aj z pozície strany, ktorej som ja lídrom. Pokúsim sa o priekopnícky krok, keďže zatiaľ žiadna slovenská politická strana nezískavala hlasy Slovákov v Českej republike. V každom prípade chceme občanov požiadať o čo najširšiu účasť vo voľbách.

Slovensko pred časom dostalo vynikajúce hodnotenie od zahraničných ekonómov. Dá sa povedať, kedy sa ekonomická úroveň štátu prejaví aj na živote bežných Slovákov?

Naozaj ešte nikdy v histórii sme nemali 7,5-percentný rast hrubého domáceho produktu, ako tomu bolo vo vlaňajšom štvrtom štvrťroku. Iste sledujete aj to, že máme najrýchlejší hospodársky rast v regióne strednej Európy, ale najrýchlejšie rastú aj mzdy a vytvára sa stále viac pracovných príležitostí. Nezamestnanosť na Slovensku už so železnou pravidelnosťou klesá, už dokonca aj na východe republliky. Ak pribúda pracovných miest a reálne mzdy sa zdvíhajú o šesť - sedem percent, tak je odpoveď jasná. Už druhý rok sa životná úroveň obyvateľov na Slovensku evidentne zlepšuje. Pravda je, že nie každý človek to rovnako pociťuje, keďže ide o priemer...

S čím sa tento rok chystáte do volieb, na akú tému sa v nich sústredíte?

Začali sa už programové konferencie, kde som predstavil svoju víziu, ako by sa Slovensko malo vyvíjať, potom nasledovali panelové odborné diskusie na tému hospodárskej politiky a znalostnej ekonomiky, chystajú sa ďalšie ohľadne zdravotníctva, vymožiteľnosti práva, bezpečnosti... Počúvajúc a diskutujúc s tými najlepšími odborníkmi, čo Slovensko má, bude vznikať aj môj program. Moje osobné želanie je vidieť úspešné Slovensko, ktoré dobieha v Európe naozaj tých najlepších. A myslím si, že Slovensko na to má. Budú to šieste voľby v slobodnej krajine a prvýkrát mám pocit, že nielenže sme von z izolácie, ale že sme sa dostali do takého štádia, z ktorého sa môžeme odraziť a razantnejšie napĺňať naše ambície v kľúčových oblastiach. Prvýkrát mám pocit, že sme sa naozaj dostali na úroveň, na ktorej môžeme mať oprávnenú snahu vyrovnať sa s najlepšími. Slovensko bude úspešné vtedy, keď bude vzdelané, keď bude spravodlivé, keď bude občianske a keď bude bezpečné. Chcem vidieť Slovensko ako krajinu úspešných ľudí...

NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah