SLOVENSKÉ DOTYKY
 

POHYBY A ZMENY V RADE VLÁDY

Práve teraz, v závere roku, sa okrem iného rekonštruovalo aj zloženie Rady vlády pre národnostné menšiny. Ide o poradný orgán českej vlády, ktorého členmi sú zástupcovia jednotlivých (štátom uznaných) národností, žijúcich na území tejto krajiny, ako aj zástupcovia ministerstiev a iných inštitúcií, ktoré sa takým či onakým spôsobom menšinami zaoberajú. Je to, podľa môjho názoru, zoskupenie veľmi prospešné a jeho dôležitosť a význam ešte narástli po vstupe Českej republiky do Európskej únie. Súžitím a problémami väčšinového obyvateľstva s menšinovým vo svojich členských krajinách totiž venuje únia naozaj veľkú pozornosť.

Pracovala som niekoľko rokov v spomínanej rade a keďže v jej stanovách je zakotvené, že jeden človek môže byť členom len dve funkčné obdobia vlády (čo sa v mojom prípade naplnilo nedávnou výmenou českej vlády), opúšťam túto inštitúciu, aby som za slovenskú národnostnú menšinu prácu v nej prenechala iným kolegom. Naša menšina mala v rade troch zástupcov, z ktorých v nej naďalej zostáva len Helena Nosková (predsedníčka Klubu slovenskej kultúry). Mňa nahradzuje môj zástupca v klube i v redakcii Vladimír Skalský a Petra Liptáka (predsedu Obce Slovákov) psychológ Štefan Medzihorský.

Keďže som si takmer istá, že len málokto z našich čitateľov presne vie, čím sa rada zaoberá, ba mnohí majú utkvelú predstavu, že jej hlavnou náplňou práce je rozhodovanie o dotáciách pre menšinové organizácie, chcem na túto tému pripomenúť niekoľko faktov. Hneď v úvode, keď už som o tých financiách začala reč, musím vysvetliť, že Rada vlády pre národnostné menšiny o nich nerozhoduje, len berie na vedomie návrhy jednotlivých ministerstiev na udelenie konkrétnych grantov. Na svojich zasadnutiach rada diskutuje "len" o celkovom balíku financií, ktoré žiada od vlády na podporu menšinových aktivít v tom-ktorom roku. O ich skutočnej výške však vždy napokon aj tak rozhoduje vláda a parlament v rámci schvaľovania štátneho rozpočtu...

Hlavnou náplňou činnosti rady je legislatívna práca v menšinovej politike. Členovia rady pripomienkujú najrôznejšie zákony, týkajúce sa menšín v Českej republike a teraz tiež v Európskej únii. Veľmi intenzívne sme pracovali napríklad na zásadách stanovených Rámcovou zmluvou o ochrane národnostných menšín, na pripomienkovaní Európskej charty regionálnych či menšinových jazykov, na každoročných správach o situácii národnostných menšín v ČR, podrobne sme sa zaoberali vysielaním pre národnostné menšiny verejnoprávnej Českej televízie (na túto problematiku bola v rade vytvorená i špeciálna komisia odborníkov) a mnohými ďalšími, neraz konkrétnymi problémami ad hoc. Vnútri rady vznikli i dva pracovné výbory - Výbor pre dotačnú politiku (jeho predsedníčkou som bola ja) a Výbor pre spoluprácu s orgánmi samosprávy (toho predsedom sa stal zhodou okolností tiež slovenský zástupca Peter Lipták). Nechcem unúvať čitateľov podrobným popisom celej činnosti rady, myslím, že doteraz načrtnuté informácie stačia na predstavu o práci (pripomínam, že nehonorovanej) členov rady.

Takto starostlivo sa danej problematike venujem najmä preto, aby sme si ako najväčšia menšina žijúca v tejto krajine vždy vyberali zástupcov do rady naozaj veľmi zodpovedne. Nejde totiž o to, aby si to tam niekto z nás iba odsedel a pridal si ďalšiu funkciu na vizitku, ale aby dokázal fundovane pracovať na legislatívnych i iných pripomienkach, a aby sa dokonale vyznal v menšinovej problematike. Inak by jeho členstvo v takejto rade nemalo zmysel. Lebo, ako povedal večný sarkastik G. B. Shaw, všetky povolania sú spiknutím proti laikom! Ja osobne si myslím, že v našom klube sme vybrali človeka, ktorý je v danej oblasti skutočným profesionálom. A nezostáva nám nič iné, než mu držať palce pri riešení menšinových otázok. Teda vlastne našich...

NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah