SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SOM ŠŤASTNÁ, ŽE DIVÁCI MA CHCÚ POČUŤ, VIDIEŤ, ŽE SA CHCÚ SMIAŤ

S herečkou Dianou Mórovou

Priblížiť profesionálne aktivity populárnej slovenskej herečky Diany Mórovej nie je jednoduché, lebo okrem účinkovania na domovskej scéne hrá v agentúrnych projektoch, nakrúca filmy a v poslednom období hosťuje na scéne pražského Národného divadla v titule, ktorý je z mnohých dôvodov zaujímavý.

Divadlo, chlieb každodenný

Už počas štúdií na bratislavskej VŠMU sa objavuje v inscenáciách Radošinského naivného divadla a SND, ktoré sa stalo jej domovskou scénou. Tu, po niekoľkých menších úlohách začalo jej víťazné ťaženie so Shakespearom. Postava Rosalindy v hre Ako sa vám páči jej vyniesla Cenu literárneho fondu a najvyššie slovenské divadelné ocenenie Dosky za ženský herecký výkon v roku 1996. Spomienka ne túto prácu je pre herečku stále posilňujúca: "Tešilo ma účinkovanie v tejto Shakespearovej hre. Ako sa zvykne hovoriť, že herec dostane v živote jednu alebo dve krásne úlohy, na ktoré už nikdy nezabudne, pre mňa jednou z nich je práve rola v tejto hre. Veľmi ma vnútorne obohatila, a ja ju doteraz považujem za svoju najlepšiu. A nezabudnem na ňu, tak ako žena nikdy nezabudne na svoju prvú veľkú lásku." Na poznámku o vtelení sa do muža, lebo u Shakespeara ide veľmi často o zámeny a spomínaná hra ako i Večer trojkráľový, kde hrá Violu, rozpráva o zámenách , herečka s úsmevom dodáva:" Hrať muža nie je zlý pocit. Každá žena by sa niekedy mohla zahrať na muža. Odporúčam. U Violy to podčiarkla i výtvarná stránka. Vybrali mi rozšafné, divé vlasy medenej farby, ktoré samy za seba hovorili, aký som v tejto hre frajer. Dopĺňajú môj sýty hlas a bujarosť, ktorými som ako Viola chcela zakryť, že som žena."

Na javisku SND vytvorila Diana Mórová rad ďaľších shakespearovských postáv: Helenu v Sne noci svätojánskej, pani Fordovú vo Veselých paničkách z Windsoru a Kleopatru v dráme Antonius a Kleopatra. Za ňu dostala herečka opäť Cenu literárneho fondu. V súvislosti s touto postavou dostala otázku: Snažíte sa ženy, ktoré hráte, aj pochopiť?"Snažím sa pochopiť celú hru. Konanie mojej postavy vyplýva z celého kontextu, z deja. Napríklad konanie nevernej ženy. Príde domov a pokúša sa tváriť presvedčivo. Svoje pocity viny však ťažko skrýva. Muž jej naznačuje, že niečo tuší, a ona chce jeho tušenie zatieniť. Čo robí neverná žena preto, aby muž jej neveru neodhalil? Nedíva sa mužovi do očí? Sedí a meravo hľadí, alebo pobehuje po byte, kričí? Vymýšľame spolu s režisérom všetky možné varianty správania nevernej ženy. Najväčšiu radosť mám vtedy, keď diváci pochopia moju postavu."

K nepriehliadnuteľným shakespearovským kráskam v podaní Diany Mórovej patrí i Bianca, mladšia sestra v komédii Skrotenie zlej ženy. Ide o česko-slovenské predstavenie režiséra Vladimíra Strniska a umeleckej agentúry Shok, ktoré bolo súčasťou Letných shakespearovských slávnosti na Pražskom hrade, a ktoré sa po Prahe a Brne začali udomácňovať i na Slovensku a stali sa súčasťou Bratislavského kultúrneho leta. "Zažila som potlesk v Prahe, Bratislave i v Brne, a rozprávala som sa s ľuďmi. Viem, že sú veľmi vďační za to, že divadlo so Shakespearom prišlo aj do ich mesta. Myslím si, že keby sme toto predstavenie v Bratislave hrali i mesiac, bolo by stále vypredané. V tom srdečnom potlesku som cítila vďaku divákov za to, že znovu mohli vidieť a počuť českých hercov so slovenskými na tom istom javisku. "

Ale ani postavy z blízkej minulosti či zo súčasnosti nie sú Diane Mórovej vzdialené. Hrá Mimi v Grumbergových Krajčírkach, niekoľko sezón hrá spolu so svojimi populárnymi kolegyňami - Z.Kocúrikovou, K.Magálovou a Z.Studénkovou - jednu z profesionálok v hre J.Godberga Barmanky. Predstavenie sa stretlo s veľkým ohlasom i v Prahe. Rovnako ako Franceska v Arabskej noci R.Schimmelpfenniga, s ktorou sa SND predviedlo na festivale Divadlo Plzeň. " Mám šťastie, že hrám v Slovenskom národnom divadle, ktoré pravidelne chodieva hrať do Prahy, do Stavovského divadla alebo do divadla Bez zábradlí. Je to pre mňa krásna príležitosť, vďaka ktorej som videla veľa českých divadelných predstavení a poznala mnohých českých výborných hercov. S mnohými som potom mala tú česť i nakrúcať." Posledná veta bola vypovedaná ešte bez vedomia nasledujúcej príležitosti: Mladej slovenskej herečke bolo ponúknuté hosťovanie v pražskom Národnom divadle po boku Miroslava Donutila. Inscenácia Pronásledování a umučení dr. Šaldy sa realizovala ako koprodukcia ND Praha a SND Bratislava. Okrem podielu dramaturga Martina Porubjaka je najvýraznejším slovenským vkladom práve účinkovanie Diany Mórovej. Projekt anonymného autora podľa dramaturgie ND rezonuje spoločnú skúsenosť, osobnú, umeleckú i spoločenskú. Vzniklo predstavenie veľmi rozporuplné. K jeho priaznivým momentom patrí práve účinkovanie Diany Mórovej. Hrá manželku dramatika Šaldu i milenku jeho odporcu, riaditeľa divadla Nývlta. Jej kreácia stavia na výraznej štylizácii. Herečka Mexbauerová zmietaná vlastnými i cudzími ambíciami tancuje zúfalý tanec medzi sklenenými čašami naplnenými tu šampanským, inokedy koňakom, niekedy však lacnou náhražkovou pálenkou. Ide iba o to zabudnúť. Priznávam, že mi opodstatnenie účinkovania práve slovenskej herečky v tomto projekte , trochu uniká, ale... ako oznámil šéf činohry ND a režisér predstavenia Michal Dočekal: Je to ďalší vklad k tradícii vzájomného hosťovania pražského a bratislavského súboru. A celkom reálne sa jedná o odohraní tohto titulu na javisku SND.

Divadelnú tvorbu herečka Diana Mórová oddeľuje od človeka Diany Mórovej: "Nestotožňujem sa s postavami, ktoré hrám, nehľadám v nich niečo zo seba. Snažím sa zahrať ženu, ktorá so mnou nemá niekedy vôbec nič spoločné, ale dominantné je pre mňa cítiť partnera a vnímať divákov. Niekedy cítim obrovskú negáciu, ktorá pramení napríklad zo sklamania pri zmene predstavenia. Inokedy sála z hľadiska príval pozitívnej energie a vy viete, že vôbec nemusíte "tlačiť". Viete, že diváci vás chcú počuť, vidieť, chcú sa smiať."

V súčasnosti herečka pracuje na novom zaujímavom divadelnom projekte, ktorý má svojím spôsobom česko-slovenský charakter: Český režisér Vladimír Morávek, ktorý sa podpísal pod mnoho úspešných činoherných i operných inscenácií, pripravuje naštudovanie hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu so súborom SND. V titulnej úlohe vystúpi Martin Huba, do úlohy Roxany bola obsadená Diana Mórová a ako Kristián sa predstaví Róbert Roth. Premiéra by sa mala uskutočniť v januári 2005.

Film, zachytený kus života

Vedľa divadelných kreácií sa Diana Mórová už ako študentka objavuje vo filmoch popredných tvorcov - Let asfaltového holuba režiséra Vlada Balca, v televíznom filme režiséra Petra Mikulíka Štúrovci. Ako jedna z ženských hrdiniek se objavuje vo filme Jiřího Weissa Marta a já v poviedkovom filme Praha očima. Nezabudnuteľná je jej Silvia v úspešnom prepise románu P. Pišťanka Rivers of Babylon. Film režiséra V.Balca zobrazuje slovenskú realitu v období raného kapitalizmu, kde úloha práve žien nie je úplne jasná a prijateľná. A práve D.Mórová svojou rolou túto rozporuplnosť podčiarkla. Hrala tiež vo filme Kuře melancholik, po boku Karla Rodena a Ane Geislerovej. Zvláštnou príležitosťou bolo stvárnenie jednej z troch sestier vo filme Laury Sivákovej Quartétto. Stíšená komorná atmosféra filmu dala možnosť kontrastného predvedenia skrytých emócií, ktorých nositeľkou je práve Mórovej hrdinka.

K dobrým správam pre priaznivcov slovenského filmu i Diany Mórovej patrí skutočnosť, že nakrúca nový film. Po rokoch sa zase vracia ku spolupráci so svojím bývalým šéfom, principálom Radošinského naivného divadla S.Štepkom. Predlohou k rovnomennému celovečernému slovenskému filmu je hra RND Konečná stanica z roku 1997. Nápad preniesť ju do filmovej podoby sa zrodil už pred tromi rokmi. "Najskôr som sa snažil príbeh preniesť na filmové plátno s režisérom Jurajom Nvotom, potom s Filipom Renčom," vraví Stanislav Štepka. Ani po piatich verziách scenára sa však neprepracovali k uspokojivému výsledku, nedohodli sa ani na hereckom obsadení, a tak sa réžie nakoniec ujal Jiří Chlumský. "Konečná stanica nie je akčná detektívka, ide o komornú záležitosť a prácu s detailom. Niektorí divadelní herci však nedokážu emócie vyjadriť úsporne, lebo sú zvyknutí na veľké gestá," vysvetľuje fakt, že hercom z RND sa ušli len epizódne úlohy. Vedľa samotného Stanislava Štepku uvidíme Josefa Abrháma a Josefa Somra, Annu Šiškovú a Dianu Mórovú. "Stvárňujem vdovu, ktorá sa na stanici zahľadí do námorníka a má pocit, že by s ním mohla začať nový život. Námorník vzbudzuje akúsi nádej na zmenu a dobrodružstvo," prezrádza D.Mórová. Námorníka si zahral Ľubomír Paulovič, ktorému postavy sympatických darebákov, konajúcich spontánne a živočíšne, vždy vyhovovali. Jeho zemitosť bude určite dobrým kontrastom ku krehkej Mórovej.

Dúšok na záver: Je úspešná, krásna, má rada leto a nebojí sa domácich prác. Dokonca ani žehlenia. Preferuje pastelové farby, rýchlo uvarené a kvalitné jedlá. Iba toľko pre lovcov osobných indícií o herečke Diane Mórovej, jednej z najvýraznejších tvárí slovenského divadla. Želáme jej úspech!

MÁRIA UHRINOVÁ


Zpět na obsah