SLOVENSKÉ DOTYKY
 

POODKRYL ZÁKULISIE SLOV

Stenograf Josef Kocourek

Ohliadajúc sa spätne na predchádzajúci november, rovnako ako listujúc korektúry nášho dvojčísla, som si zenazdajky uvedomila, že sa v tomto čase na svetlo sveta dostalo až neuveriteľné množstvo kníh. A tiež prebiehalo nezvyčajne veľa aktivít spojených práve s knihami. Akoby sa všetci prebrali z letnej a poletnej letargie a rozhodli sa odovzdať zo seba čo najviac. Pri zrode niektorých kníh či ich uvádzaní medzi čitateľov sme stáli aj my. Som za to vďačná - autorom i tým, čo ich inšpirovali. Sú to krásne knihy i krásni hrdinovia. Oboje plnou mierou platí aj o publikácii autorov Márie Mackovej a Jozefa Leikerta "Zákulisie slov", ktorú náš klub predstavil čitateľom v priestorách pražského Slovenského inštitútu.

Stretnutia so vzácnymi a hlboko múdrymi ľuďmi sú vari viac, než láskavé pohladkanie. Tento dojem si určite odnášal každý návštevník spomínaného novembrového podvečera - a že ich bolo vskutku neúrekom! Vďaka publikácii "Zákulisie slov" sme sa zoznámili s najstarším a najdlhšie pôsobiacim parlamentným stenografom na svete Josefom Kocourkom, ktorý je zaradený aj do Guinessovej knihy rekordov. Ekonomický inžinier Josef Kocourek, ktorý sa narodil v roku 1915, stenografoval nepretržite od roku 1945 v česko-slovenskom Národnom zhromaždení a vo Federálnom zhromaždení. A napriek pokročilému veku dodnes stenografuje v českom parlamente a senáte. Za vyše päťdesiat rokov tejto práce zachytával prejavy všetkých českých a slovenských politikov, rovnako ako i mnohých svetových štátnikov. Vskutku nikto sa nemôže pochváliť, že stál pri toľkých dôležitých rokovaniach a prelomových momentov v histórii oboch našich národov. Veď si len uvedomme, že bol svedkom významných rozhodovaní v rokoch 1948, 1968, 1989, i na prelome rokov 1992 a 1993..!

Tento skromný a nesmierne inteligentný muž, rozprávajúci takmer ako kniha, milý a príjemný, doslova očaril publikum. Zaspomínal, ako ho stenografovanie zaujalo už ako dvanásťročné dieťa, učil sa ho na obchodnej akadémii, úspešne sa zapájal do súťaží a študoval ho i po maturite na Štátnom stenografickom ústave i keď sa na svoju hlavnú profesiu pripravoval na Vysokej škole obchodnej. Tu ho v poslednom semestri zasiahol vznik Protektorátu Čechy a Morava. Keď Nemci obsadili vysokoškolské internáty, stala sa Josefovi Kocourkovi neuveriteľná príhoda - označili ho za vraha jedného z vojakov, ktorý zahynul kvôli náhodnej strele, keď Nemci pažbami vyrážali dvere. To bol dôvod, prečo sa dostal do koncentračného tábora v Sachsenhausene. Je vidieť, že život dokáže byť vskutku zložitý...

Josef Kocourek sa s nami podelil aj o svoj osobný vzťah k niektorým politikom, medzi ktorými si vari najviac vážil Jana Masaryka a Alexandra Dubčeka a rovnako aj o svoj úprimný smútok, ktorý prežíval počas delenia Česko-Slovenska. Kniha vo forme rozhovorov s Josefom Kocourkom skrýva ďalšie zaujímavosti z osobného života stenografa i zo zákulisia našej politiky. Na jej cestu za čitateľom ju odprevadili bývalý predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, spisovateľ a dramatik Milan Uhde a veľvyslanec SR v Prahe Ladislav Ballek. Prítomní samozrejme boli aj obaja autori, publicisti Mária Macková, ktorá pracuje v Slovenskej akadémii vied a Jozef Leikert - v súčasnosti hovorca prezidenta Slovenskej republiky. Tento básnik a autor literatúry faktu je známy najmä vďaka publikáciam objasňujúcimi pozadie tragických udalostí 17. novembra 1939 a sledujúcimi osudy uväznených vysokoškolákov (tak sa napokon dozvedel i o Josefovi Kocourkovi!). Vydal viacero kníh rozhovorov so známymi slovenskými osobnosťami, pričom väčšinu z nich napísali spolu s Máriou Mackovou.

Posledné slová o publikácii napokon prenechám jej hrdinovi: "Želal by som si, aby čitateľ našiel v knihe viac ako len obyčajné senzácie či klebety, lebo o tie mi skutočne nešlo. Čitateľovi chcem ponúknuť čosi navyše. Bol by som rád, keby sa nad sebou zamyslel a uvažoval aj o tom, čo je povedané medzi riadkami."

NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah