SLOVENSKÉ DOTYKY
 

JEDEN VRCHOL ZA DRUHÝM

Mesiac česko-slovenskej vzájomnosti

Po celý október prebiehal na území ČR i SR Mesiac česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti, ktorý vznikol na základe iniciatívy ministrov kultúry Pavla Dostála a Milana Kňažka. Bol doslova nasýtený akciami, a to najmä preto, že myšlienka politikov našla spontánnu odozvu v širokej občianskej spoločnosti v oboch štátoch, v najrozličnejších kultúrnych ustanovizniach, v spolkoch i na mestských radniciach. Počet týchto podujatí sa podľa Milana Kňažka vyšplhal až na 150. Ako uviedol slovenský veľvyslanec v Prahe, spisovateľ Ladislav Ballek, inak tiež dlhoročný predseda redakčnej rady časopisu Slovenské dotyky, takmer niet českého alebo slovenského mesta, ktoré by v rámci tohto mesiaca neorganizovalo nejakú akciu.

Vlastne prvou akciou mesiaca bolo 1. októbra slávnostné uvedenie internetového magazínu krajanov Český a slovenský svet v pražskom Slovenskom inštitúte. V rovnaký deň sa v Prahe uskutočnilo aj predstavenie bratislavského divadla WEST Traja na hojdačke.

Medzi najdôležitejšie udalosti Mesiaca česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti patrilo bratislavské vystúpenie pražského Národného divadla s inscenáciou Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Pred publikom, v ktorom sedeli aj premiéri ČR a SR Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda s manželkami, minister kultúry Milan Kňažko zdôraznil, že odvekú blízkosť Slovákov a Čechov treba udržiavať a pestovať, aby nezačali prevažovať odstredivé sily, ktoré sa už sem-tam začínajú prejavovať. "Čo môže viac kultivovať vzťahy medzi krajinami, čiže medzi nami ľuďmi, než kultúra a všetky druhy umenia?" položil Milan Kňažko rečnícku otázku. V dňoch 15. a 16. októbra v Prahe hosťovala Opera SND s inscenáciou Don Giovanni, na ktorú opäť zavítali najvyšší predstavitelia exekutívy oboch štátov. V rámci mesiaca podpísali 6. októbra ministri kultúry tiež veľkorysú dohodu o kultúrnej spolupráci v rokoch 2001-2003.

Kto by pochyboval, že aj veľvyslanec Ladislav Ballek súhlasí s myšlienkou, ktorú v Bratislave vyjadril minister kultúry Milan Kňažko. Že najcelistvejšia informácia, aká o ľuďoch a krajine existuje, sa skrýva v kultúre a umení. "Ak sa politika najčastejšie kritizuje a diplomacia sa neraz posudzuje kriticky, tak na svete sa zakaždým umeniu tlieska. Kultúra má tú silu otvoriť ten najživší dialóg a zoznámiť nás s tou druhou stranou najširšie," uviedol. Podľa neho česko-slovenské vzťahy nie sú len v rukách a majetku najvyšších predstaviteľov oboch krajín, "ale je v tom najlepšom slova zmysle majetkom ulice a tá sa o to stará".

Súčasťou prvého ročníka Mesiaca česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti sú výstavy, koncerty, či premietanie slovenských filmov v ČR. V deň výročia vzniku samostatného Československého štátu 28. októbra, po uzávierke tohto čísla SD, sa uskutočnil celý rad podujatí. V pražskom Obecnom dome to bol slávnostný koncert Pocta Eme Destinovej, najväčšou celebritou ktorého bola slovenská operná hviezda Peter Dvorský. Komornejšou oslavou bolo komponované hudobné pásmo Poetické česko-slovensko, v rámci ktorého zazneli v novootvorenom Café Teatri Černá labuť (vedľa OD Bílá labuť) zhudobnené diela českých a slovenských básnikov v podaní českej skupiny Vladislava Klesnila z Bratislavy. Podujatie zorganizoval Slovensko-český klub, vydavateľ SD, spolu s divadelnou ČeskoSlovenskou scénou.

"Mám taký dojem, že v budúcnosti to už nebude len mesiac, ale štvrťrok, potom polrok a potom celý rok," nešetril optimizmom Ladislav Ballek, ktorý súčasne pripomenul, že v októbri sa začínajú aj dlhodobejšie projekty, napríklad cykly divadelných predstavení, či návštevy slovenských divadelných súborov, režisérov, hercov, scenáristov. V Divadle pod Palmovkou sa bude celý budúci rok niesť v znamení česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti. "České a slovenské herectvo sú si veľmi blízke, ale predsa len každé z nich má akúsi svojráznu črtu, " uviedol slovenský veľvyslanec, podľa ktorého mnohí Česi s nostalgiou spomínajú na pondelkové slovenské inscenácie. "Divadelníci, a ja ich za to chválim, styky medzi sebou po rozdelení štátu vonkoncom neprerušili a tak neprišli o svoj česko-slovenský priestor," dodal. V Olomouci sa v rámci mesiaca uskutočnil Jesenný festival duchovnej hudby. V Prahe festival To najlepšie zo slovenského humoru, hlavným organizátorom ktorého bol Klub slovenskej kultúry. Opäť sa v Prahe hral, a opäť s fenomenálnym úspechom, Kumšt v podaní Milana Kňažka, Mariána Labudu a Milana Lasicu. Predstavila sa Astorka Korzo 90 i humoristi Rasťo Piško, Miro Noga a Štefan Skrúcaný. Za zmienku určite stojí, že v rámci tohto festivalu sa po prvý raz v Prahe hrala Karpatská horká, výnimočná horká komédia hercov SND o dejinách prvej slovenskej scény. V Košiciach sa uskutočnila už tradičná prehliadka Dni českej kultúry na východnom Slovensku. Jej symfonické vyvrcholenie 28. októbra bolo jednou z bodiek celého mesiaca. Uskutočnili sa aj mnohé ďalšie, často naozaj rozsiahle prezentácie.

V pražskom Divadle pod Palmovkou hosťovalo Divadlo SNP z Martina, Divadlo U Hasičů patrilo raz prvej Feldekovej Bratislavskej káve, ktorá sa stala súčasne aj oslavou jeho narodenín, po druhý raz zasa Folklóru bez hraníc, Mestská knižnica Slovenskému filmovému piatku, čo je projekt Slovenského inštitútu v Prahe, konrétne premietaniu filmu Pomocník režiséra Zoroslava Záhona a scenáristu Ondreja Šulaja na motívy románu Ladislava Balleka.

Nová tradícia sa začala aj 24. októbra. Tento dátum si totiž v kalendári poznačili mnohé významné osobnosti, ktoré sa v Senáte Parlamentu ČR zúčastnili prvého "okrúhleho stola" Česko-slovenské hovory o kultúre pod záštitou predsedu Senátu Petra Pitharta. Má ísť o pravidelnú česko-slovenskú a slovensko-českú diskusiu o kultúrnych a politických otázkach. S okrúhlym stolom by mal byť vždy spojený aj kultúrny program a výstava českých a slovenských výtvarníkov. Tieto akcie by sa mali konať pravidelne raz za tri alebo šesť mesiacov. Ich hlavnými iniciátormi sú český senátor a bývalý vicepremiér, inak trenčiansky rodák, Egon Lánský, a už stokrát spomínaný Ladislav Ballek, ktorý sa od svojho príchodu do Prahy zapojil v až samozničujúcom tempe do nesmierneho množstva rôznych aktivít.<> Mesiac česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti sa stal skutočne mohutnou manifestáciou opätovného česko-slovenského zbližovania, a to aj z pohľadu mediálnej odozvy, čo bohužiaľ nebýva vždy pravidlom ani v prípade významných akcií. Ťažko ho celý zhrnúť, deň po dni totiž nasledoval jeden vrchol za druhým...

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah