SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SVĚTOZOR MADE IN ŠARIŠ

Iné svety už v českých kinách

Jedno z najznámejších pražských kín, Světozor, sa 5. septembra do posledného miestečka zaplnilo zaujímavou zmesou ľudí. Hosťami, ktorí sa presunuli z recepcie, usporadúvanej slovenským veľvyslanectvom na Žofíne pri príležitosti štátneho sviatku Slovenskej republiky. Filmovými kritikmi a inými novinármi. Mladými ľuďmi, akých zvyknú na karlovarskom festivale označovať termínom batôžkári. Tvorcami a hrdinami filmu, rozprávajúcimi sa medzi sebou chvíľami nezameniteľným šarišským dialektom.

To spoločnosť ArtCam, Slovensko-český klub a Slovenský inštitút v Prahe usporiadali českú distribučnú premiéru dokumentu "Iné svety" s podtitulom "Made in Šariš". Tomuto filmu predchádzala vynikajúca povesť, veď na karlovarskom festivale získal cenu divákov aj zvláštne uznanie poroty. Pritom divácku cenu predtým žiadny dokument nikdy nezískal, vždy len hraný film. Iné svety povesť rozhodne nesklamali. Plné hľadisko kina bolo nadšené - príbehy ľudí rôznych národností, kultúr a osudov, žijúcich spolu v chudobnom regióne na východe Slovenska, dokázali vyvolať výbuchy smiechu i dojatie. Po premietaní, v rámci ktorého vystúpili aj tvorcovia a jeden z účinkujúcich - rusínsky karikaturista Fedor Vico, sa účastníci mohli zoznámiť so slovenskou kultúrou aj prostredníctvom gastronómie - raut, na ktorom nechýbala ani hruškovica, pripravila Slovenská reštaurácia Hotelu Paulíny.

Premiéra pochopiteľne nebola samoúčelná. Iným svetom režiséra Marko Škopa sa podarilo to, o čom mohli dosiaľ slovenskí dokumentaristi iba snívať. Hrajú sa v českých kinách. V Prahe sa film v septembri premietal hneď v ôsmich kinách, vyrazil už aj na cesty po ostatných mestách, v prvý jesenný týždeň stihol Brno, Hradec Králové, Karlove Vary, Kladno i Novú Paku.

(vs)


Zpět na obsah