SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NAJMLADŠÍ AUTOR ODBORNEJ LITERATÚRY

Peter Solej

Mnohí z nás sa v štrnástich zdráhali čítať zvučné mená nesmrteľných klasikov, pretože sa nám zdali nudné a nezrozumiteľné. Našli sa však i takí, ktorých uchvátilo listovanie v knižných skvostoch. Avšak koho asi v tomto veku uchvátilo čítanie odborných publikácií? Veľa takých isto nebolo. Predsa sa však našiel aspoň jeden, ktorý ich nielen rád čítal, ale i písal. Peter Solej v štrnástich rokoch doplnil slovenský knižný trh o chýbajúcu publikáciu "Prehľad slovenskej meny 1993-2001". Získal tak titul najmladšieho autora odbornej literatúry na Slovensku a pokúsil sa o zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Peťa som kontaktovala telefónom a počas celej našej komunikácie bol milý, bezprostredný a ochotný. Pochádza z Humenného a to, že sa zaujíma o numizmatiku, nie je náhoda. Pradedko bol numizmatikom a práve jeho gény Peter zdedil. Keď mal osem, stretol sa na Sliači s pánom Kýškom, ktorý kedysi pracoval v Štátnej banke Československej. On rozdúchal v Peťovi plamienok záujmu o numizmatiku a prostredníctvom svojej numizmatickej a notafílickej zbierky ho zasvätil do utajených krás a skrytých divov tejto vedy. Podaroval mu pamätný Jánošíkov dukát pre šťastie. "Viacerí hovoria, že mi šťastie aj doniesol," hovorí sympatický numizmatik.

"Keďže žijem na Slovensku, zaujímam sa o slovenskú modernú numizmatiku. Venujem sa štúdiu slovenských obehových a pamätných mincí, bankoviek, ich ochranných prvkov a medailérskych razieb, ktoré na Slovensku razí naša Mincovňa Kremnica," popisuje svoje neobvyklé hobby Peter.

A čo bolo impulzom k napísaniu jeho prvej publikácie? V roku 2001 sa márne pokúšal získať nejakú knihu, v ktorej by boli zhrnuté technicko-výrobné i opisné informácie o slovenských obehových a pamätných minciach, bankovkách a ich ochranných prvkoch. A tak sa trinásťročný chlapec, ktorému nechýbala nutná dávka odvahy a sebavedomia, rozhodol požiadať Národnú banku Slovenska o povolenie k jej zostaveniu. Tá mu povolenie udelila a 16. februára 2002 mohol Peter začať pyšne a s hrdosťou predstavovať svoju prvotinu "Prehľad slovenskej meny 1993-2001". Slávnostná prezentácia tejto stostránkovej publikácie o slovenských platidlách sa uskutočnila v Kaviarni Slávia v Košiciach. Krstnými rodičmi sa stali Helena Hupková, moderátorka TV Markíza a Peter Švec, riaditeľ marketingu Slovenskej sporiteľne, a.s. Najťažšie však bolo zohnať financie, Peter oslovil okolo päťsto potencionálnych participantov, ale máloktorý bol ochotný tento na prvý pohľad odvážny projekt podporiť. Nakoniec sa sponzori predsa len našli, a tým umožnili mladému nadšencovi rozšíriť slovenský trh o chýbajúci titul.

Minulý rok v novembri vydal Peter svoju druhú knihu "Prehľad medailérskej tvorby Kremnickej mincovne 1993-2003" pri príležitosti 675. výročia vzniku mincovne v Kremnici a 10. výročia vzniku Slovenskej republiky. Záštitu nad projektom prevzal prezident SR Rudolf Schuster, ktorý bol aj krstným otcom. Ale keďže povinnosti mu nedovolili zúčastniť sa na krste, uviedol knihu do života Jozef Stank, vedúci Kancelárie prezidenta SR. Krstnou mamou bola Regina Ovesny-Straka, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne, a.s. Na tomto krste mali hostia možnosť si uvedenú publikáciu zakúpiť za dobrovoľnú cenu a dosiahnutý výťažok 43 000 korún venoval Peter na reštaurovanie oltára v najstaršom chráme Medzilaboriec - chráme sv. Bazila Veľkého. Mladý autor uviedol knihu do predaja na konci novembra 2002 za účasti kremnického primátora Miroslava Nárožného v kremnickej Radnej sieni. Obe publikácie vyšli v náklade 1000 kusov.

Počas tvorby výrazne pomáhala Petrovi jeho rodina - najrozmanitejšie problémy sa pravdaže prekonávajú najľahšie so šťastným rodinným zázemím. "Keby som nemal takú úžasnú rodinu ako mám, nikdy by som podobné veci vo svojom veku nedokázal. Som presvedčený, že na svete je nesmierne veľké množstvo šikovných a nepochybne šikovnejších ľudí, ako som ja, bez morálnej a samozrejme i materiálnej podpory rodiny sa však človek nedokáže presadiť," vyznáva sa.

Druhá publikácia má takmer tristo strán a podáva informácie o slovenských zlatých a strieborných medailérskych razbách, ktoré vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica počas existencie samostatnej Slovenskej republiky. Obálka knihy je kožená a je do nej vložená pozlátená replika florénu kráľa Karola Róberta z Anjou, ktorý uskutočnil v roku 1327 v Uhorsku peňažnú reformu. Na základe tejto reformy bola založená v roku 1328 mincovňa v Kremnici. Na averze florénov Karola Róberta je florentská ľalia - erb Florencie - a legenda: KARO LV REX, na reverze je postava Jána Krstiteľa - patróna Florencie - a legenda: S. IOHA NNES. B.

V súčasnosti pripravuje Peter Solej tretiu publikáciu, v ktorej predstaví odbornej verejnosti rozsiahly prehľad mincí a medailí Slovenska. Rozšíriť chce najmä prehľad medailérskej tvorby, pretože doteraz najväčšiu pozornosť venoval strieborným, pozláteným a zlatým medailám kremnickej mincovne.

Momentálne Peter navštevuje Gymnázium v Medzilaborciach. Okrem iného vlastní certifikát na overovanie pravosti bankoviek a cenín celého sveta, absolvoval tiež mnohé kurzy na témy: rozpoznávanie EURO platidiel, diplomatický protokol, biznis protokol a spoločenská etiketa v praxi. Okrem numizmatiky a notafílie (zbieranie papierových platidiel) sa zaujíma o dejiny a význam staroslovienskeho obradoslovia gréckokatolíckej cirkvi a liturgie a byzantské sakrálne umenie. Samozrejme, bavia ho i činnosti, o ktoré sa zaujíma väčšina jeho vrstovníkov - bicyklovanie, hra na klavíri, relaxovanie pri romantickej či klasickej klavírnej hudbe... Peter Solej je človek všestranného nadania, má znalosti z cyrilského písma, azbuky a učí sa angličtinu. Zdá sa, že Petrovi sa darí, ba priam mu ide všetko ako po masle. Za výsledkami jeho práce sa však skrýva tvrdá drina, ktorá ide ruku v ruke s neustálym odriekaním, takým neobvyklým v jeho veku...

MARTINA MITTERPACHOVÁ


Zpět na obsah