SLOVENSKÉ DOTYKY
 

UMENIE URČENÉ PRE VESMÍR

Projekt Stanislava Jenča

Ľudia majú najrôznejšie sny a túžby. Niektoré sú skromnejšie, držia sa viac pri zemi, sú o každodenných drobnostiach, iné zasa siahajú svojím rozmachom až ku hviezdam. Stretli sme sa nedávno aj s takým, ktorý k tej oblohe siaha doslova. Jeho nositeľom je Košičan, študent Akadémie výtvarných umení v Prahe Stanislav Jenčo.

Mladý sochár už roky nosí v hlave projekt, ktorý začal postupne realizovať - ide o akési dve sochy v tvare bombardérov, z ktorých jeden zároveň odráža kresťanskú kultúru a má tvar gotického chrámu a ten druhý islamskú kultúru zhmotnenú do mešity. Autor sa rozhodol po ich dokončení (čo môže trvať ešte tak päť až šesť rokov) svoje diela vyniesť na obežnú dráhu, na spoločnú púť vesmírom...

Idea je to neobvyklá a odvážna, tak si zaslúži aj pár slov o jej autorovi. Stano Jenčo študoval strednú keramickú školu v Košiciach, i keď vlastne chcel byť pôvodne ornitológom či zoológom. Dodnes často kreslí zvieratá, študuje stavbu ich tela a napokon aj pri tvorbe modelu gotickej lode, ktorý je už na svete, využil poznatky zo stavby hmyzích krídel. Neskôr sa, po štyroch pokusoch, dostal do ateliéru Juraja Meliša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo štvrtom ročníku prišiel na stáž na pražskú Akadémiu výtvarných umení a keď v Bratislave skončil bakalárske štúdium, prestúpil natrvalo do Prahy, kde študuje už tretí rok. Rád, veľmi rád by si skúsil aj štúdium v Sankt Peterburgu, ak mu to vyjde s financiami. Celých sedem rokov bol Stano Jenčo zatvorený v ateliéri a tvoril si modely de facto sám pre seba - modeloval a kreslil, kreslil a modeloval. Pred dvoma rokmi mu prišla na um spomínaná idea, ktorou sa teraz zaoberá systematicky. Gotický bombardér by mal v jeho poňatí predstavovať muža a islamský zasa ženu. "Nejde o náhodne vybrané náboženstvá," tvrdí autor. "Spoločný let by bol viac ako symbolický. Vesmír sa čoraz viac otvára pre obyvateľov našej planety, ktorí by ním mali putovať spoločnou cestou, v duchovnom spojení."

Samozrejme, môžu vzniknúť pochybnosti, či by nemali byť zastúpené aj iné, väčšie kultúry, ktoré majú svoju kolísku hoci v Indii či v Číne a či nejde o pohľad až príliš aktuálne-politický a ešte k tomu západný. Určite je to však v dnešej situácii takpovediac šťastná marketingová stratégia.

Základný gotický model, ktorý sa autorovi už podarilo vyrobiť, sa skladá z 365 samostatných častí a je vymodelovaný z hliny. "Trvalo mi päť mesiacov, kým som nakreslil podrobný náčrt, ktorý by v sebe spájal prvky katedrály a lietadla," vysvetľuje Stano. "Mal som špeciálne povolenie z Pražského hradu fotografovať a kresliť Chrám sv. Víta a v mnohom ma inšpiroval aj Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Hlinený model som potom prelial do sadry, všetky sadrové časti vyretušoval, znova poskladal a odlial ich formu do vosku. Napokon som odlial konečnú, bronzovú verziu. Celé to trvalo sedem mesiacov."

Podľa toho, ako sa na model dívate, vidíte v ňom buď lietadlo inšpirované najviac bombardérom B 52 alebo chrám, ktorého základ tvorí chrámové telo a po jeho stranách je zakomponovaných 12 apoštolov, nájdete tu však i portál či gotické okno. "Teraz dávam dohromady medzinárodný tím ľudí, ktorí budú celý projekt zastrešovať," hovorí ďalej sochár. "Sú v ňom domáci i zahraniční vedci, kozmonauti, fyzici, akademici, ale i umelci. Keď bude približne trinásťčlenná skupina kompletná, chystáme sa ísť za prezidentom a chceme osloviť aj ostatné hlavy štátov, aby sa z nápadu stal projekt Európskej únie."

Bronzový model gotického bombardéra v súčasnosti vystavuje v galérii Miro v Prahe a má asi metrový rozmer. Stano Jenčo plánuje vyrobiť aj väčšiu, približne šesťmetrovú sochu, ktorú by daroval mestu Praha. V súčasnosti študuje islamskú kultúru, hľadá, robí si náčrtky a chystá sa tiež do krajín, kde by ju mohol pozorovať priamo na mieste, spoznávať architektúru i ľudí. Keď bude hotový aj model islamského bombardéra, vytvoria sa z oboch lietadlá vo veľkosti asi dvoch metrov, najpravdepodobnejšie z titánu alebo hliníka (podľa toho, pochopiteľne, na čo budú peniaze) a v nákladných priestoroch nejakej družice by sa vyviezli na obežnú dráhu. Stano ešte presne nevie, či budú jeho bombardéry nasmerované mimo slnečnú sústavu alebo rotovovať len okolo našej planéty. Ako dôkaz ľudského umu a súznenia...

Okrem tohto zaujímavého projektu sochár v súčasnosti vyzdobuje domy pre dlhodobo chorých v rámci akcie, ktorú pripravila Akadémia výtvarných umení. Pracuje na takomto dome v Karlových Varoch a niečo podobné sa chystá vytvoriť aj v Košiciach.

Sú všakovaké sny, ktoré snívame nielen po nociach, ale aj s otvorenými očami. Len málokto však naberie tú silu a odvahu, aby ich realizoval. Stano Jenčo tú odvahu zjavne má.

NAĎA VOKUŠOVÁ, VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah