Čeští zbrojaři se uchytili v EU

Čeští zbrojaři se opět více prosazují v zahraničí. Nově se dokáží uchytit i na náročných evropských trzích, dříve vyváželi hlavně do Afriky a Asie. Podle zprávy o exportu vojenského materiálu a zbraní, připravené ministerstvem zahraničí, v roce 2004 stoupl meziročně objem vývozu o 7 miliónů eur na 90 miliónů eur (zhruba 2,7 miliardy Kč).

Přitom stoupá procento nových výrobků a technologií na úkor exportu starých - hlavně sovětských - zbraní. Na druhé straně vzrostl i dovoz zbraní a vojenských technologií do ČR. Loni se jich importovalo skoro za čtyři miliardy korun.

Zájem hlavně o letectví

"To, že se více prosazujeme v Evropské unii, je signál, že naše produkty mají vysokou technologickou kvalitu," řekl Právu ředitel Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Dodal, že největší zájem v EU je o spolupráci s českými firmami v letecké technice. Z celkové hodnoty vývozu připadá na země EU třetina.

V počtu licencí potom činily evropské země 51 procent. Podle Hynka je zájem evropských výrobců o české zboží a služby slibný. "Alfou a omegou je vyvážet nové produkty a ten trend tu je," podotkl. Největšími zákazníky ČR byly loni Indie, Slovensko a Polsko. Do Indie již dlouhodobě vyváží Tatra Kopřivnice svá nákladní auta. Vývoz na Slovensko souvisí s propojením českého a slovenského průmyslu. Slováci třeba nakoupili náhradní díly na L-39. Do Polska se podle Hynka vyváží elektronika. K růstu exportu vojenského materiálu však došlo také v případě Číny, Kolumbie, Gruzie nebo Kazachstánu. Tam platí určitá embarga, avšak podle ministerstva zahraničí k prolomení těchto omezení nedošlo.

Česká republika nejvíce vyváží a zároveň i dováží ruční střelné zbraně všech ráží. Přestože se zdejším zbrojařům začíná dařit, jejich současný úspěch je pouhým odvarem toho, kolik vyváželo tehdy ještě Československo v osmdesátých letech. V roce 1987 zbrojaři s podstatným podílem Slovenska vyvezli v přepočtu za 602 milióny eur. Od té doby vývoz klesal až do roku 2001, kdy české firmy v cizině prodaly své zboží jen za 60 miliónů eur. Předním výrobcem zbraní byla ČSR již v meziválečném období. V roce 1989 bylo Československo sedmým největším vývozcem zbraní na světě.

(dan), PRÁVO

obsah | svět - svet