Reportéra MF DNES surově zbili v Bělorusku

Reportéra Mladé fronty DNES Jana Rybáře v noci z neděle na pondělí surově zbili a okradli neznámí útočníci v centru Minsku. Čeští diplomaté říkají, že za útokem může stát běloruská tajná policie.

Ta se všemocně snažila před, během a také po skončení voleb v zemi zastrašovat kohokoli, kdo by chtěl podpořit tamní opoziční síly.

"Nevěřím, že to byli lupiči, okolnosti, kde, kdy a jak se to stalo, to spíše vylučují," uvedl v pondělí po příletu zpět do Prahy Rybář. Jeho tvář nesla zřetelné stopy napadení. Dva útočníci mu způsobili otřes mozku, nalomili mu nos, poškodili zuby.

"Z logiky věci vyplývá, že to nemohl být náhodný kriminální čin. Stalo se to v centru města, kde na každém rohu stál příslušník tajné policie," uvedl český chargé d'affaires Vladimír Ruml.

Útočníci chtěli doklady

Reportér Rybář před napadením šel z hlavního náměstí, kde se konala demonstrace proti zmanipulovaným volbám. Okolo jedenácté hodiny procházel postranní ulicí a zabočil do tmavého průjezdu, aby si zkrátil cestu. "Tam se na mě útočníci vrhli, srazili mě pěstí na zem a začali kopat do obličeje," říká Rybář. "K tomu křičeli, kde máš doklady, hajzle. Obyčejní gangsteři se obvykle nezajímají o doklady, ale o peníze."

Po několikaminutovém bití a prošacování kapes mu útočníci sebrali přenosný počítač, satelitní telefon, ale nevšímali si peněženky ani obyčejného mobilu.

"Byl jsem samozřejmě v šoku, vypotácel jsem se ven na ulici, kde se ke mně seběhli lidé a zavolali sanitku, která mě odvezla do nemocnice," popisuje vývoj událostí reportér. MF DNES požádá běloruské úřady o důkladné vyšetření celého incidentu.

"Hezky jsme si zavolily"

V minské nemocnici lékaři zraněného reportéra ošetřili, diagnóza byla lehký otřes mozku. "Zdravotní sestra na mě starostlivě koukala a říkala, že jsem neměl na to náměstí chodit, protože se tam nyní srocují zvláštní, nebezpečné živly. A pak s dalšími kolegyněmi dodala, jak hezky si tentokrát zavolily. Další důkaz o naprosté manipulaci režimu obyvateli Běloruska," říká reportér.

O incidentu se dozvěděl český zastupitelský úřad. I tamní diplomaté se domnívají, že s největší pravděpodobností byl Jan Rybář terčem předem plánovaného útoku ze strany tajné policie.

"Vše tomu nasvědčuje. Zřejmě ho sledovali a počkali si na něho v temném průchodu, kdy byl o samotě," říká Ruml.

ČR podporuje demokracii

Pro českou diplomacii je podpora demokracie v Bělorusku jednou z priorit zahraniční politiky. Diplomaté se například otevřeně stýkají se zástupci opozice, podporují neziskové organizace, v zemi je aktivní také humanitární společnost Člověk v tísni.

Běloruské úřady českou ambasádu proto považují za nejaktivnější ve snaze "rozvrátit tamní režim", a tedy i nejnebezpečnější. Ruml se domnívá, že Rybáře mohla tajná policie sledovat už od soboty, kdy společně přijeli diplomatickým vozem s českou vlajkou na protestní rockový koncert.

Běloruská tajná policie české diplomaty běžně sleduje. Svědčí o tom i mnohé záběry skrytou kamerou promítané v tamní televizi, na kterých jsou čeští pracovníci ambasády zachyceni.

"Už tam si mě mohli všimnout právě proto, že jsem byl v přítomnosti tamního nejvyššího českého diplomata, a zaměřit se na mě. Viděli, že mám u sebe počítač, satelitní telefon, musel jsem jim připadat podezřelý. Mohli si myslet, že jsem také tajný agent anebo novinář," říká reportér.

Útok v místě kontrolovaném policí

Další indicií, proč se zřejmě jedná o cílený útok, je místo, kde se odehrál. Šlo sice o tmavý kout, ale přímo v centru hlavního města, které bylo pod naprostou kontrolou tajné policie.

Jen pár metrů odtud doznívala na centrálním Říjnovém náměstí protestní demonstrace. Dorazilo na sedm tisíc lidí, což je na systematicky zastrašované Bělorusko značný počet.

Běloruská tajná policie před volební nedělí oznámila, že jakékoli "narušení voleb bude považovat za teroristický čin", za který v zemi hrozí i trest smrti. Zástupci moci se viditelně báli sílících masových protestů, jejichž pomocí lidé svrhli například nedemokratický režim na sousední Ukrajině.

"Nedokážu si představit, že by si někdo vybral takové místo pro kriminální čin. To bych spíš očekával okraj města, protože policie byla koncentrována právě v centru," říká Ruml.

Podle znalců Běloruska nejsou v zemi podobné násilné činy, navíc zaměřené na cizince, příliš běžné. Zloději kradou spíš snadno použitelné peníze než drahý, a tedy i podezřelý počítač. Reportérovy peněženky si přitom nevšímali.

Rybář: Chtěli mě zastrašit

Jana Rybáře v pondělí odpoledne vyslechla kvůli incidentu policie, která bude napadení vyšetřovat. Český chargé d'affaires Ruml v pondělí večer neměl informace o podobných útocích na zahraniční novináře v Minsku. Podle některých informací bylo několik žurnalistů vypovězeno ze země. Policie zatkla před volbami a v průběhu voleb na čtyři sta lidí, z toho stovka nebyla do pondělního večera propuštěna.

"Na úplném začátku jsem si myslel, že to byli obyčejní gangsteři. Nyní jsem ale přesvědčen, že hlavním účelem bylo mě zastrašit a zastrašit i jiné," dodává dlouholetý reportér a válečný zpravodaj MF DNES.

JOHANNA GROHOVÁ, MF DNES

obsah | svět - svet