Kuba vyhostila českého diplomata, ČR chystá odvetu

Kuba vyhostila prvního tajemníka českého velvyslanectví v Havaně. Země mu neprodloužila vízum a diplomat má 72 hodin na opuštění ostrova. ČR dlouhodobě kritizuje kubánský režim.

Česká republika chápe toto opatření jako akt vyhostění. Kubánská strana odmítla důvody svého postupu vysvětlit. "Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje nestandardní jednání kubánských úřadů za evidentní snahu o eskalaci vztahů mezi Českou republikou a Kubou. Kuba nepochybně reaguje na českou zahraniční politiku, která důsledně kritizuje porušování lidských práv na Kubě a podporuje kubánskou opozici," stojí v prohlášení českého ministerstva. Ministerstvo zahraničních věcí okamžitě předvolalo kubánskou chargé d´affaires v Praze Aymeé Hernándezovou, aby proti jednání kubánských úřadů protestovalo.

Kubě vadí česká podpora kubánských disidentů

"Česká republika bude postupovat recipročně," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. To znamená, že vízum při nejbližší příležitosti neprodlouží ani kubánskému zástupci v Praze.

Případ českého diplomata je další z řady roztržek mezi Prahou a Havanou. V únoru Hernándezová předala českému ministerstvu zahraničí protestní nótu, v níž si stěžovala na výběrové řízení, které Černínský palác vypsal na podporu projektů nevládních organizací na letošní rok. Granty podle Kuby zahrnovaly i podporu oponentů kubánského režimu.

NOVINKY, ČTK

obsah | svět - svet