Kanada nepripravuje zrušenie víz pre Slovensko, ani pre Česko

Kanada nepripravuje zrušenie víz pre Slovensko, ani pre Česko. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan pochybuje, že by zrušenie víz voči Česku bolo na spadnutie, ako to nedávno avizoval premiér Jiří Paroubek. "Vôbec nemám takú informáciu a nebudem vám rozkrývať informácie, ktoré mám. Počkajme si na výsledok tej iniciatívy (českej) a čítajte pozorne aj vyjadrenia kanadskej strany," odporučil Kukan.

Na rokovaniach s Kanadou Slovensko problém víz pravidelne nastoľuje. "Ale nezdá sa nám, že by sa kanadská pozícia zmäkčila, alebo že by ustúpili zo súčasnej praxe hoci aj o milimeter. Myslím, že ani voči Česku." Ministrov hovorca Juraj Tomaga povedal, že Slovensko neuvažuje o tom, že by sa pripojilo k iniciatíve šéfa českej diplomacie Cyrila Svobodu zaviesť víza pre Kanadu.

Česká vláda bola ešte minulý mesiac veľmi optimistická. Premiér Paroubek vyhlásil, že Kanada by mohla zrušiť víza pred prázdninami. Dodal, že český veľvyslanec v Ottawe už bol na konzultáciách. Minister zahraničných vecí Cyril Svoboda ale v stredu minulý týždeň oznámil, že so zrušením víz pre ČR to asi nebude také horúce. Kanada v júni víza pre českých občanov zrejme nezruší. Neuskutoční sa totiž návšteva kanadského ministra zahraničných vecí Petra MacKaya, ktorý to mal v júni v Prahe oznámiť.

Svoboda nedávno v Kanade upozornil na možné recipročné opatrenia. Podľa neho nemá Kanada na víza žiadny rozumný dôvod. ČR mala bezvízový styk s Kanadou v 90-tych rokoch, pre emigráciu Rómov ho Ottawa vypovedala.

ČTK

obsah | svět - svet