Ton vyhrál výšku na mítinku Zlaté ligy v Curychu

Sladkou satisfakcí za neúspěch na mistrovství světa v Helsinkách, kde nepostoupil z kvalifikace, byl pro výškaře Svatoslava Tona páteční mítink atletické Zlaté ligy v Curychu. Český reprezentant soutěž ve výškařském sektoru vyhrál výkonem 228 cm, Jaroslav Bába skončil až sedmý.

Stejnou výšku jako Ton zdolal ještě vicemistr světa Kubánec Víctor Moya, který však na rozdíl od Tona opravoval na předchozí výšce. Šestadvacetiletý Ton, který dostal od pořadatelů Weltklasse pozvánku až na poslední chvíli, skákal bezchybně na všech výškách od 215 až po 228 centimetrů. Následných 231 cm už bylo nad jeho síly stejně jako v případě Moyi a Švéda Stefana Holma, jenž si po prvním neúspěchu na 228 cm další pokusy schoval na následnou výšku.

"Řekl jsem si, že se dneska budu skákáním jen bavit a náramně jsem si to užil. Déšť soutěž trochu narušil, ale vypořádal jsem se s tím. Konečně jsem v letošní sezoně chytil rytmus při rozběhu," řekl Ton, který při pokusech působil uvolněně a živě komunikoval s diváky. "Je to pro mě příjemné překvapení. Po výpadku v Helsinkách jsem tu chtěl něco předvést," uvedl závodník pražské Dukly. Triumfem na slavném mítinku se zařadil po bok Jana Železného, Jarmily Kratochvílové a Gejzy Valenta.

Světový rekordman Železný po absenci na mistrovství světa hodil v Curychu, kde v minulosti dvakrát vyhrál, v páté sérii 82,50 metru. Vyhrál lídr letošních tabulek Fin Tero Pitkämäki, jenž v Helsinkách selhal, výkonem 88,71 hned z prvního pokusu. Železného porazili ještě medailisté z MS Rus Sergej Makarov a Nor Andreas Thorkildsen. Čerstvý šampion Estonec Andrus Värnik na Weltklasse chyběl.

Na jackpot už myslí jen Lebeděvová

Šanci na podíl z miliónového jackpotu už má pouze ruská trojskokanka Taťjana Lebeděvová, která po triumfech v Paříži, Římě a Oslu uhájila zlaté číslo i na stadionu Letzigrund. V páté sérii skočila 14,94 metru a téměř o 30 centimetrů porazila mistryni světa Jamajčanku Trecii Smithovou.

Lebeděvová v Helsinkách kvůli potížím s nohou finále vynechala, aby neohrozila své šance právě ve Zlaté lize. Pokud vyhraje i v Bruselu a Berlíně, napodobí mosambickou půlkařku Marii Mutolaovou, která se předloni jako první vítězka seriálu nemusela o jackpot s nikým dělit.

Z boje o lukrativní prémii dnes vypadla francouzská sprinterka Christine Arronová, která doběhla na stovce na čtvrtém místě. Závod vyhrála Jamajčanka Veronica Campbellová, jež časem 10,85 zaostala o setinu za letošním maximem. Druhá doběhla mistryně světa Američanka Lauryn Williamsová. "Cítila jsem po MS únavu, vždyť jsem běžela devět závodů. Čas není špatný, takže se nedá mluvit o zklamání," uvedl Arronová.

Gatlin opět nejrychlejší na stovce

V běhu na 100 metrů potvrdil roli nejrychlejšího muže planety Američan Justin Gatlin. V protivětru dosáhl času 10,14, jeho předchůdce a krajan Maurice Greene skončil poslední.

Nejrychlejší čtyřstovku v sezoně zaběhla americká šampionka Sanya Richardsová. V nepříznivém počasí zvládla jedno kolo za 48,92 sekundy a oplatila porážku z Helsinek Tonique Williamsové- Darlingové z Baham. Richardsová jako první letos prolomila hranici 49 sekund a zařadila se na deváté místo historických tabulek.

Na vlastní světový rekord v běhu na 3000 metrů překážek útočil fenomenální Katařan Saíf Saíd Šahín. Jeho snahu zmařil pád na vodním příkopu v posledním kole, přesto si mistr světa doběhl s velkým náskokem pro 23. vítězství za sebou. "Ten pád si nedokážu vysvětlit. Chtěl jsem běžet na rekord, ale když začalo pršet, říkal jsem si, že se to asi nepovede. Ještě to mohu zkusit v Bruselu," řekl Šahín.

SPORT.CZ

obsah | svět - svet