V australském Sydney proběhla dosud největší výstava o České republice

Česká republika - Malá velká země. Pod tímto názvem se minulý týden představila Česká republika v australském Sydney. Jednalo se o dosud největší výstavu českého průmyslu, obchodu a investičních příležitostí, ale i našeho umění a kultury na australském kontinentě.

Výstava, která začala minulou středu v Sydney, je historicky nejvýznamnější prezentací Česka v Austrálii. Na její přípravě se podílelo hned několik českých pořadatelů: ministerstva zahraničních věcí a průmyslu a obchodu, pražský magistrát, ale i generální konzulát v Sydney. Podle konzula Jaroslava Dolečka se tu Česká republika představila jako vyspělá průmyslová země a perspektivní obchodní partner:

"Česká republika zde může prezentovat svůj nový image jako země, která svou moderní současnost zakládá na historických a kulturních tradicích. Může se na jedné straně pyšnit moderními technologiemi a na druhé straně uměním. Já si myslím, že je to úplně ideální start do budoucna pro vzájemnou výměnu nejenom turistů, ale i obchodních partnerů, umělců, sportovců a všech těch, kteří chtějí spolupracovat a navazovat ty pozitivní links mezi dvěma tak vzdálenými zeměmi."

Do Sydney přijelo 26 vystavovatelů a návštěvníci tu mohli vidět výrobky přesného strojírenství, energetiky, textilního průmyslu, bylo tu například vystaveno i sportovní letadlo, ale i hudební nástroje, hračky nebo české sklo. Hlavní město se tu představilo nejen jako památka UNESCO, ale i jako kongresové, finanční a turistické centrum. Výstava přiblížila i české výtvarné umění a nejvýznamnější hudební skladatele Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Nechyběla zde ani restaurace s českou kuchyní a pivem. Australští podnikatelé se tak na výstavě mohli seznámit s řadou zajímavých komodit i investičních příležitostí. Podle českého velvyslance v Canbeřře Karla Pažourka má totiž Austrálie ve vztazích k České republice stále ještě rezervy:

"Potenciál vzájemné obchodní výměny je daleko větší, než je skutečnost. Obchod mezi Austrálií a Českou republikou sice vzrostl za poslední dva roky asi třikrát, ale ještě máme kam růst. Austrálie je s Českou republikou vzájemně asi na padesátém místě, co se týče obratu a obchodu."

Paradoxně je to přitom Česká republika, kdo v Austrálii v současné době investuje více, nežli mnohonásobně větší a hospodářský silnější Austrálie v Česku. Větší spolupráci by v dnešní době neměla vadit i vzdálenost obou zemí. Náměstek českého ministra zahraničí Pavel Svoboda uvedl, že mezi Austrálií a Českou republikou v současnosti existuje jediný nedořešený problém, a to je vízová povinnost českých občanů:

"Pokud jsem dobře informován, tak s výjimkou Nového Zélandu občané všech ostatních států světa potřebují víza do Austrálie. Jsou ale různé úrovně obtížnosti jejich získávání a Česká republika, ačkoliv je členským státem Evropské unie, je na těch stupních obtížnějšího získávání australských víz. Já se budu při svém pobytu tady snažit přesvědčit své kolegy, že Česká republika není ani zdrojem terorismu ani vysoké kriminality. Bylo by tedy možné přezkoumat stávající vízový režim vůči naší zemí."

Dalšímu zlepšení vztahů mezi Austrálií a Českou republikou by měl napomoci i Australsko - český parlamentní klub. Jeho členy je sedmadvacet australských poslanců a senátorů, kteří se považují za přátelé České republiky. Iniciátorkou a předsedkyní této skupiny je bývalá australská ministryně obrany Bronwyn Bishop, která Česko už dvakrát navštívila.

MILENA ŠTRÁFELDOVÁ, převzato z www.radio.cz

obsah | svět - svet