Roman Staněk: programátor, jenž dobyl Ameriku

Už v patnácti na střední ekonomické škole v Karlových Varech znervózňoval profesora výpočetní techniky neustálým opravováním výkladu. Učitel nakonec rezignoval, vyměnil si s Romanem Staňkem místo a programování učil studenty ze stupínku jejich spolužák. Dnes je sedmatřicetiletý absolvent elektrotechnické fakulty pražského ČVUT, rodák z krušnohorského Ostrova nad Ohří, jedním z nejúspěšnějších podnikatelů v oboru internetových aplikací.

Jeho americká společnost Systinet patří mezi nejlépe hodnocené technologické společnosti světa, obrat počítá v milionech dolarů a nedávno se stala strategickým partnerem největšího internetového obchodu Amazon. Mezi Staňkovými zákazníky jsou i americké vojenské letectvo US Air Force, Deutsche Telecom, banka J. P. Morgan či skandinávský Ericsson.

Začátky v paneláku

Ještě před šesti lety však Roman Staněk s několika studenty pražských vysokých škol programoval v bývalé prádelně paneláku na pražském Zahradním Městě, pak v bývalé továrně na letecké součástky. "V roce 1997 jsem procházel web a našel jsem na jedné ze stránek pro zájemce o programovací jazyk Java malý studentský projekt Xelfi. Pak jsem zjistil, že tito mladíci pracují na zařízení jen několik bloků ode mne," vzpomíná Staněk.

Sehnal peníze a společně vytvořili tehdy světově unikátní software, který jiným programátorům až pětinásobně urychlil tvorbu internetových aplikací. S pomocí vlivné americké investorky Esther Dysonové k sobě v roce 1999 přilákali softwarového obra Sun Microsystems, který jejich pražskou firmičku NetBeans koupil za devět milionů dolarů.

"Dali jsme lidem možnost, aby si stáhli náš software zadarmo, na oplátku nám řekli, co se jim na něm líbí nebo nelíbí, a do měsíce jsme jej opravili," vzpomíná Staněk na první úspěchy. Jejich NetBeans Developer si hned na začátku stáhlo z internetu více než 150 tisíc lidí z celého světa.

"Hodně lidí se nám ozvalo s tím, jak si cení, že jsme jim naslouchali a uměli jejich připomínky obratem zapracovat. Kdybychom však byli odkázáni jen na české podnikatelské prostředí, nikdy by se nám uspět nepodařilo. Například v akcionářské a firemní struktuře jsme museli udělat rychle za sebou šest nebo sedm razantních změn a to by nám u českého obchodního rejstříku trvalo tak dvacet let. Čeští investoři nám nevěřili, nerozuměli a nebyli ani dost agresivní," říká.

V prosinci 2000 Staněk odešel z místa ředitele pro inženýring softwarových platforem a produktů u Sun Microsystems a založil v USA novou firmu Systinet se sídlem v americkém Cambridgi nedaleko Bostonu. "Zase vyvíjíme software, jde o úplně novou technologii pro internetWASP, která dává podnikům daleko větší flexibilitu. Cílem, na kterém se tím podílíme, je nová generace internetu nazývaná sémantický web - síť, která na požádání samostatně vyhledá a vytřídí například z informačních systémů dodavatelů a odběratelů vše potřebné k tomu, aby manažer mohl opravdu kvalifikovaně a zároveň rychle rozhodnout. Mimo jiné tím odpadají statisíce dopisů, objednávek, telefonátů, faxů a hodin práce. Jde asi o nejzásadnější změnu v amerických firmách za posledních patnáct let," vysvětluje Staněk.

Za svůj výrobek a jeho uplatnění v mezinárodní síti T-Mobile získal letos Systinet výroční americkou cenu "Nejlepší řešení pro webové služby 2003" od prestižního časopisu Business Integration Journal.

Na formality nehledí

Doma je Roman Staněk znám svou až neuvěřitelnou pracovitostí a velmi energickým a nekompromisním tahem na cíl, který si stanoví. I v Americe přichází do práce v osm hodin ráno a odchází v devět večer. Před spaním už stíhá jen oblíbenou posilovnu. Víkendy využívá k četbě, cyklistice nebo squashi.

Přes své trpké zkušenosti s tuzemským podnikatelským prostředím má pro rodné Česko stále slabost a je rozhodnut tu dál podnikat. V Praze má jeho Systinet vývojové středisko.

TOMÁŠ KÁBRT

obsah | svět - svet