Špotáková na zlato nedosáhla

Oštěpařka Barbora Špotáková přiveze z mistrovství Evropy v Göteborgu stříbrnou medaili. Vítězka kvalifikace sice v závodě dlouho vedla, ale čtvrtým hodem ji o 18 centimetrů přehodila Němka Steffi Neriusová. Do závodu vstupovala Špotáková jako jedna z hlavních favoritek poté, co v sobotu v kvalifikaci vytvořila při svém jediném pokusu nový český rekord 66,12 metru. To by jí dnes stačilo k zisku titulu.

Špotáková opět potvrdila, že je mistryní prvních hodů. Už svůj premiérový český rekord letos v Helsinkách vytvořila úvodním hodem a rovněž v dnešním finále měla nejdelší hod hned na začátku. Přes elitní hranici 65 metrů se oštěpařka dostala v letošním roce už pošesté, v dnešní soutěži se jí to už ale víckrát nepodařilo.

Zatímco česká reprezentantka ve finále nedokázala zopakovat svoje letošní maximum, zkušená Neriusová si na nejdůležitější závod roku schovala nejdelší hod sezony. Ke stříbru z posledního ME i z aténské olympiády tak přidala zlatou medaili. Za dvojicí favoritek byl téměř čtyřmetrový odstup, bronz získala Španělka Mercedes Chillaová výkonem 61,98.

Pro bývalou sedmibojařku Špotákovou je stříbrná medaile životním úspěchem a vůbec prvním cenným kovem v kariéře. Atletka Dukly Praha sice byla jako oštěpařka už na třech vrcholných akcích, ale na minulém ME v Mnichově, na olympiádě v Aténách i na loňském MS v Helsinkách vypadla vždy v kvalifikaci.

Dosud bylo jejím největším úspěchem čtvrté místo na mistrovství světa juniorů v roce 2000, kde byla svěřenkyně Rudolfa Černého ještě jako sedmibojařka. Česká republika má medailistku v hodu oštěpem poprvé od Stockholmu 1958, kdy vyhrála Dana Zátopková.

LIDOVKY.CZ, ČTK

obsah | svět - svet