Oštěpařka Špotáková vyhrála mítink ve Stockholmu

V dobrém světle se při posledním startu před začátkem mistrovství světa v Helsinkách předvedla na úterním mítinku Super Grand Prix ve Stockholmu oštěpařka Barbora Špotáková. Česká reprezentantka jako jediná přehodila v dešti osmapadesát metrů a výkonem 58,57 z páté série si zajistila vítězství.

Špotáková ve švédské metropoli porazila několik kvalitních soupeřek a před odletem na šampionát do Helsinek si pozvedla sebevědomí. "Byly to nejtěžší závody v mojí kariéře, první tři pokusy jsme házely v průtrži mračen. Všechny jsme z toho byly zklamané, čekaly jsme, že organizátoři se začátkem počkají," řekla čtyřiadvacetiletá atletka.

"Dokázala jsem ale vyhrát a získat cenné skalpy. To je před mistrovstvím světa výrazné povzbuzení. Víc se v takových podmínkách prostě hodit nedalo," dodala šestá žena letošních světových tabulek, která už zaznamenala 62,69 metru.

Bronzový olympijský medailista Bába zdolal na druhý pokus 224 cm, na další postupné výšce 227 však třikrát neuspěl a skončil pátý. Zvítězil domácí reprezentant Stefan Holm, jenž jako jediný přeskočil 233 cm. Švédové vyhráli obě výškařské soutěže, mezi ženami byla se 195 cm nejlepší Kajsa Bergqvistová.

Isinbajevová s pokusem o rekord neuspěla

Tyčkařka Isinbajevová letos podruhé neuspěla při útoku na nový světový rekord. Před čtyřmi dny v Londýně se třiadvacetiletá Ruska stala první ženou v historii, která pokořila hranici pěti metrů, rekordní pokusy jí předtím vyšly i v Lausanne a v Madridu. Dnes však po překonání 479 cm, čímž si zajistila diamant v hodnotě deseti tisíc dolarů za nový rekord mítinku, Isinbajevová třikrát nezdolala 501 cm, třebaže při prvním i třetím skoku byla blízko úspěchu. Olympijský vítěz v běhu na 100 metrů Justin Gatlin vyhrál nejkratší sprint v čase 10,15 sekundy. Gatlin, dvojka letošních tabulek za světovým rekordmanem Asafou Powellem, který se kvůli zranění třísla odhlásil, byl o čtyři setiny rychlejší než Jamajčan Dwight Thomas. V běhu B dosáhl vítězný Christopher Williams času 10,17.

Favorizovaná Mosambičanka Maria Mutolaová skončila v běhu na 800 metrů až třetí, vyhrála Ruska Taťjana Andrianovová před Američankou Hazel Clarkovou. Na čtvrtce zvítězil šampion z Atén Jeremy Wariner téměř o půl sekundy nad vycházející americkou hvězdou Kerronem Clementem, halovým světovým rekordmanem.

SPORT.CZ

obsah | svět - svet