Slovenský kontingent v Iraku čakajú zmeny

Slovenský kontingent v Iraku čakajú v budúcom roku zrejme zmeny. Ministerstvo obrany zvažuje nahradiť časť ženijnej jednotky príslušníkmi vojenskej polície, ktorí by mohli vykonávať poriadkovú a patrolovaciu činnosť.

"Je dosť možné, že prácu, akú vykonávame, vieme v takom istom objeme vykonávať aj s menším počtom príslušníkov ženijnej jednotky. Miesta, ktoré by sme týmto vedeli ušetriť, možno by sme vedeli ponúknuť koaličným silám," povedal v rozhovore pre TASR minister obrany Juraj Liška. Títo vojaci by sa podľa neho starali o bezpečnosť všetkých, nielen Slovákov, ale aj samotných občanov Iraku.

Súčasťou vyše stočlennej slovenskej jednotky v operácii Iracká sloboda je už aj v súčasnosti ochranná čata, ktorá má na starosti bezpečnosť ženistov pri práci.

Minister potvrdil, že Slovensko v Iraku naďalej zostáva a neuvažuje sa ani o redukcii počtu vojakov. "Súčasná iracká vláda nás požiadala o to, aby sme v Iraku zostali. Bezpečnostná rada OSN uznala mandát pôsobenia koaličných síl na území Iraku," uviedol Liška. Ďalšie zotrvanie v Iraku bude podľa neho SR prehodnocovať k polroku budúceho roku, kedy vyprší mandát BR OSN. Predpokladá pritom, že BR mandát predĺži, pričom ho však podmieni tým, či iracká vláda chce, aby v Iraku pôsobili takéto jednotky.

Slovenský kontingent je prítomný v Iraku od júla 2003 a jeho hlavnou úlohou sú odmínovacie práce. Okrem toho sa SR zapája dvoma inštruktormi aj do výcvikovej misie na území tejto krajiny. Tento mesiac tiež ukončilo 14 príslušníkov irackých bezpečnostných síl výcvik na našom území.

SME

obsah | svět - svet