Průzkum: ČR patří k zemím s nejsvobodnějším tiskem

Česká republika a Slovensko dopadly velmi dobře v žebříčku stavu svobody tisku, který v úterý už pátý rok za sebou vydala v Paříži organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česká republika je na pátém a Slovensko na osmém místě. Na prvním místě jsou společně Finsko, Irsko, Island a Nizozemsko. Poslední tři ze 168 míst zaujímají Eritrea, Turkmenistán a Severní Korea, které RSF označuje za "pekelné trio". USA se společně s Botswanou ocitly až na 53. místě.

V komuniké, které žebříček doprovází, organizace uvádí, že i když nejrepresivnější státy zůstávají pořád stejné, tlačí se řada rozvojových zemí na přednější místa, často před západní demokracie. "Naopak nás na nejvyšší míru znepokojuje pomalé, ale neustálé zhoršování situace ve Spojených státech, ve Francii a v Japonsku," píše RSF.

USA na stejném místě jako Botswana

USA si proti loňsku pohoršily o devět míst a skončily 53., zatímco v prvním žebříčku, vydaném v roce 2002, byly sedmnácté. Na 53. místě je podle internetových stránek RSF i Botswana. RSF uvádí, že situace se jasně zhoršila od té doby, co vláda prezidenta George Bushe považuje za podezřelé novináře, kteří zpochybňují její "válku proti terorismu". Horlivost federální justice prý navíc ohrožuje i ty novináře, jejich pátrání se terorismu vůbec netýká. Francie skončila letos 35. a proti loňsku si pohoršila o pět míst. RSF zde poukazuje hlavně na množící se prohledávání sídel médií, na případy vyšetřování jejich pracovníků a na přímé útoky na novináře na Korsice. Ze zemí Evropské unie je podle RSF situace nejhorší v Polsku, které skončilo na 58. místě. Organizace uvádí, že v Polsku narůstá cenzura a že běžným se stává věznění a pokutování novinářů za údajné pomluvy nebo za urážky náboženského cítění.

Stále horší situace v Rusku

Proti loňsku si v žebříčku o devět míst pohoršilo Rusko, které je nyní 147. Rusko prezidenta Vladimira Putina pomalu, ale zarputile pokračuje na cestě k likvidaci svobodného tisku. Každý rok je tam navíc beztrestně zavražděno několik novinářů a nedávná vražda Anny Politkovské nevěští nic dobrého ani na příští rok, uvádí se v komuniké.

STAV SVOBODY TISKU NA SVĚTĚ

1. Finsko, Island, Irsko, Nizozemsko
5. Česká republika
6. Estonsko, Norsko
8. Slovensko, Švýcarsko
10. Maďarsko, Lotyšsko, Portugalsko, Slovinsko
16. Rakousko, Kanada a další
23. Německo
27. Velká Británie
35. Francie
53. USA, Botswana, Chorvatsko
147. Rusko
168. Severní Korea

NOVINKY, RSF, ČTK

obsah | svět - svet