Šebrleho a Dvořáka vyšetřuje antidopingová komise

Čeští atleti Tomáš Dvořák a Roman Šebrle dostali před během na 1500 metrů, který na MS v Helsinkách uzavřel soutěž desetibojařů, od týmového lékaře vyživující infuzi. Za to jim hrozí diskvalifikace nebo i trest za doping. Informaci přinesl jako první deník Helsingin Sanomat, potvrdilo ji také vedení české výpravy. Případ začala řešit antidopingová komise mezinárodní atletické federace IAAF.

Komise se začala případem českých atletů zabývat ve čtvrtek večer a zahájila vyšetřování. Podle antidopingového kodexu Světové antidopingové agentury WADA je nitrožilní infuze mimo akutní případy zakázána. Za porušení dopingových pravidel se její aplikace nepovažuje pouze tehdy, pokud je použita k akutní léčbě. "Dvouletý trest jim určitě hrozí, jde o zakázanou manipulaci nebo metodu podpory výkonu," řekl šéf exekutivy českého antidopingového výboru Jan Chlumský.

IAAF operuje odlišnou interpretací. "Nitrožilní infuze je zakázána v případě, že má upravit či změnit sportovcův vzorek," uvádí se v prohlášení, které IAAF vydala. "Všichni atleti byli po doběhu 1500 metrů testováni. Výsledky ještě neznáme, ale IAAF může potvrdit, že žádný ze vzorků nebyl zředěn," stojí v prohlášení.

Hrozila hypoglykemie

Vedení české výpravy je přesvědčeno, že k porušení pravidel nedošlo. "Žádné pravidlo o dopingu porušeno nebylo. Kdyby chtěli dopovat, tak by přece neaplikovali látku přímo na stadiónu a před svědky," řekl v pátek v Helsinkách na mimořádné tiskové konferenci šéf týmu František Fojt.

Podle lékaře výpravy Petra Sikory dostali desetibojaři po hodu oštěpem povzbuzující injekci s glukózou, protože bylo ohroženo jejich zdraví. "Oba jevili příznaky hypoglykemie a extrémní únavy. Proto každý dostal 20 ml pětiprocentního roztoku glukózy," uvedl Sikora.

Olympijského vítěze Šebrleho, jenž v Helsinkách získal stříbro, a trojnásobného mistra světa Dvořáka (8.) prý při přijímání infuze v odpočívací místnosti vidělo zhruba deset svědků.

"Pokud by byl tento případ interpretován jako doping, budou oba diskvalifikováni a hrozí jim trest," citovala rakouská agentura APA Lauriho Tarastiho z legislativní komise IAAF. Jak uvedla DPA, podle pravidel nesmí sportovce na mistrovství světa během soutěže ošetřovat nikdo jiný než oficiální lékaři šampionátu. ZAKÁZANÉ METODY

M1. Zvyšování přenosu kyslíku

Zakázáno je následující:

a. Krevní doping, včetně užití autologní, homologní nebo heterologní krve nebo červených krvinek a jim podobných produktů jakéhokoliv původu pro jiný než lékařský účel.

b. Umělé zvyšování spotřeby, přenosu nebo dodávky kyslíku, zahrnující modifikované hemoglobinové produkty (například krevní náhražky založené na hemoglobinu, mikroenkapsulované hemoglobiny), perfluorochemikálie a efaproxiral (RSR13), ale ne s omezením pouze na ně.

M2. Chemická a fyzikální manipulace

Zakázáno je následující:

Podvádění, nebo pokus o podvod, za účelem porušit integritu a platnost vzorků odebraných při dopingových kontrolách. Toto zahrnuje nitrožilní infuze*, cévkování a záměnu moči, ale ne s omezením pouze na ně.

* Nitrožilní infuze jsou zakázané kromě akutních legitimních lékařských účelů.

M3. Genový doping

Neterapeutické použití buněk, genů, genových elementů nebo modifikace exprese genů, které mají schopnost zvýšit sportovní výkon, je zakázané.

SPORT.CZ

obsah | svět - svet