Egon Schiele a jeho Krumlov

Velkou poctu Českému Krumlovu uspořádali Rakušané v Leopoldově muzeu v centru Vídně. Na výstavě Egon Schiele a krajina z různých domácích i zahraničních sbírek svezli na 90 malířových obrazů, akvarelů i kreseb, které z velké části představují Krumlov před první světovou válkou.

Egon Schiele (1890 - 1918) se sice narodil v Tullnu nedaleko Vídně, ale jeho matka pocházela z Krumlova. Na jih Čech se mladý umělec vypravil v dubnu 1911. Utekl tam jako rebelant z Vídně, která se mu stala "příšerně ošklivou", jak sám tvrdil, nicméně ani zdejší idylka netrvala dlouho. Měšťáky pobuřoval bohémský životní styl Egona a jeho modelky Wally, a tak se už v srpnu museli oba vystěhovat.

Vídeň představuje Schieleho

Krumlov se však Schielemu zapsal hluboko do srdce. Nazýval ho tajemně a symbolicky Mrtvým městem. Mnohokrát ho maloval a vracel se k němu i ve vzpomínkách. Právě jeden z pohledů na Český Krumlov vzbudil před rokem obrovskou mezinárodní senzaci v médiích, protože na aukci Sotheby's v Londýně se prodal za obrovskou částku 12,7 miliónu liber. Jde o jednu z nejvyšších cen, jaká byla kdy dosažena za dílo rakouského výtvarníka - Schieleho překonal jen jeho starší současník Gustav Klimt.

Organizátoři vídeňské výstavy věnovali jihočeskému městu mimořádnou pozornost. Většina vystavených pohledů je doplněna autentickými fotografiemi města z doby Schieleho života. Podlahu v největším sále muzea dokonce pokryla gigantická mapa Českého Krumlova s označenými místy, kde všude mladý malíř maloval. Škoda jen, že je uveden pouze německý název města - tedy Krummau. Nezasvěcený divák by tak mohl nabýt dojmu, že jde o nějaké pěkné rakouské městečko, totálně zničené za války.

Výstava pokračuje do 31. ledna 2005, otevřeno denně kromě úterý od 10 do 19 hodin. Více informací naleznete na www.leopoldmuseum.org .

PETER KOVÁČ, PRÁVO

obsah | svět - svet