Zjednoduší Bush pobyt Slovákov v USA?

Desaťtisícom Slovákov, ktorí načierno pracujú v Spojených štátoch, svitla nádej zlegalizovať si pôsobenie v USA. Mnohí z nich rozsiahlu reformu prisťahovaleckej politiky, ktorú v januári ohlásil prezident USA, opatrne vítajú. Iní však zostávajú skeptickí.

"Je to lacné predvolebné gesto voči hispánskej komunite," hovorí Juraj z Nitry, ktorý sa do Spojených štátov priženil. Mexičania tvoria až polovicu z odhadovaných dvanástich miliónov ilegálnych prisťahovalcov, ktorým chce Bush ponúknuť dočasné povolenie na pobyt a prácu. "Je to vykalkulované, aby vo voľbách získal hlasy Latinos", dodáva Juraj.

"Ak by reforma prešla, zjednodušila by situáciu aj ostatných cudzincov vrátane Slovákov," verí luteránska farárka z predmestia New Yorku Anna Kalandová. Podľa jej odhadu pracuje bez povolenia viac ako polovica z asi stotisíc slovenských občanov, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v Spojených štátoch.

Diplomati: Je to výzva

"Návrh imigračného zákona prezidenta Busha neráta s nijakými špecifikami pre rôzne národy," uviedla Barbara Zigliová z amerického veľvyslanectva v Bratislave. "Takže nie je dôvod, aby ho v prípade, že vstúpi do platnosti, nevyužili na legalizáciu svojho pobytu aj tí Slováci, ktorí v USA pracujú načierno," dodala tlačová tajomníčka.

Podľa slovenskej diplomacie by bolo presadenie Bushovho návrhu veľkou výzvou pre komunitu slovenských občanov, ktorí pracujú v USA nelegálne. "Napriek tomu, že je ťažké odhadnúť, aký bude ďalší osud iniciatívy, odporúčame skupine slovenských občanov, ktorých sa to dotýka, pozorne sledovať vývoj návrhu amerického prezidenta a v prípade ak bude presadený včas reagovať na požiadavky, ktoré budú podmienkou na uplatnenie žiadosti o legalizáciu pobytu či zamestnania v USA," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Juraj Tomaga.

Po troch rokoch domov?

Juraj z Nitry, ktorý v USA legálne pracuje ako učiteľ, upozorňuje, že zatiaľ ide len o zákonný návrh. "V kongrese z toho celého nezostane kameň na kameni. Bush bude mať paradoxne najväčšie problémy s vlastnými republikánmi," predpovedá. Juraj patrí k menej dôverčivej časti amerických Slovákov. "Je to celé °habaďúra° na nelegálnych prisťahovalcov. Ktorý z nich sa chce po troch rokoch vrátiť domov?!" komentuje návrh Busha, podľa ktorého by sa cudzinec po zaregistrovaní mohol uchádzať o trojročné povolenie na pobyt a prácu. "Takto sa budeš musieť zaregistrovať na imigračnom úrade a tvoj zamestnávateľ bude musieť pravidelne hlásiť, či ešte stále preňho robíš," pokračuje vo výhradách. "Chcú dokonca vytvoriť bankové kontá pre gastrarbaiterov, ktoré budú zdaňované nižšími sadzbami. To však znamená, že ak sa po troch rokoch nebudeš chcieť vrátiť domov, jednoducho ti sudca zhabe úspory."

Možnosť výberu

Farárka Anna Kalandová by schválenie Bushovho návrhu privítala. "Bolo by to jednoznačne plus. Slovákom v Amerike by to dalo možnosť výberu," hovorí.

Nie pre všetkých by boli ponúkané podmienky rovnako výhodné. Získať môžu tí, ktorí si chcú len zarobiť a vrátiť sa domov. Vzdelaní špecialisti by už nemuseli prijímať podradnú prácu. Šoféri kamiónov, ktorí riskujú jazdami bez dokladov, by si riadne vybavili vodičské oprávnenia.

"Bude to pre mnohých ťažká voľba," pripúšťa farárka. Ako príklad uvádza mladú rodinu, ktorá desať rokov žije v Princetone: muž robí bez dokladov šoféra kamiónov. Pre neho by bola legalizácia výhrou. Jeho žena, učiteľka s vysokoškolským diplomom, si zarába ako sekretárka, pomocníčka v domácnosti a organistka v kostole. Jej odhalenie bezprostredne nehrozí. Najťažšiu dilemu však tomuto páru prinesie časové obmedzenie legalizovaného povolenia na pobyt v krajine, v ktorej chcú žiť natrvalo. "Majú šesťročné dieťa, ktoré sa narodilo už v USA a má preto americké občianstvo. Vo veku dvadsaťjeden rokov bude môcť požiadať o udelenie občianstva pre rodičov. Ale ak sa teraz prihlásia, dostanú trojročné povolenie, možno im ho predĺžia na šesť rokov, a potom čo? Deportácia!"

(zah)

obsah | svět - svet