Britové si stěžují na nekvalitní české pivo

Britští spotřebitelé piva se obávají zhoršení kvality tradičního českého nápoje z tuzemských pivovarů. Někteří domácí výrobci se podle ředitele britského sdružení na ochranu spotřebitelů piva CAMRA Mika Bennera snaží co nejvíce ušetřit na úkor kvality piva, zejména tím, že zkracují dobu zrání ležáků a používají méně kvalitní zahraniční chmel.

"Mně to připadá jako neskutečná drzost," reagoval předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Trh podle Bennera stále více ovládají nadnárodní pivovary, které vyrábějí homogenní nezajímavé celosvětové značky ležáků, ze kterých se vytrácí speciální chuť.

"Pověst ČR, pokud jde o produkci původního charakteristického piva prvotřídní kvality, bude ztracena a spotřebitelé v jiných zemích si to brzy uvědomí," uvedl Benner. "Rád bych viděl věcný podklad pro tyto závěry," řekl Veselý. V roce 1990 podle něj spotřeba piva na hlavu v ČR dosáhla 160 litrů ročně a na této úrovni se stále drží. Současně roste export, který loni překročil dva miliony hektolitrů.

"Pokud ti pánové mají pravdu, tak říkají, že naši i zahraniční konzumenti jsou hlupáci, kteří se v pivu nevyznají," dodal Veselý. Kritika je podle něj nefér, nekvalifikovaná a urážlivá. Některé pivovary v tuzemsku přešly od horizontálních nádrží ke svislým kuželovitým tankům, které urychlují kvašení piva. Podle britského odborníka na pivo a publicisty Rogera Protze například Pilsner Urquell zkrátil dobu svého zrání z 60 na 27 dní.

"Výsledkem je řidší, více hořké pivo, které ztratilo svou komplexní chuť," uvedl. Zrání zkrátil i pivovar Velké Popovice, který rovněž patří do nadnárodního koncernu SABMiller. Britské sdružení CAMRA je se 75.000 členy největším členem Evropského svazu spotřebitelů piva. Do svazu by mělo v nejbližší době vstoupit i tuzemské Sdružení přátel piva. Domácí pivovary vystavily v prvním pololetí 8,84 milionu hektolitrů piva, což je meziroční pokles zhruba o 1,5 procenta.

LIDOVKY

obsah | svět - svet