Česká firma, která přišla vědě "na kloub"

Intel, Nokia, Coca-Cola a Orling. Co mají společného? Všechny tyto firmy patří ve svém oboru ke světové špičce. Intel je největší výrobce počítačových čipů, mobilní telefony od Nokie zvoní v kapse většiny moderní populace, nápoje od Coca-Coly znají v každém koutu země a orlickoústecký Orling je zase předním světovým výrobcem želatinových přípravků pro výživu a regeneraci kloubů.

Začátky v moštárně

Rodinnou firmu, která časem vystoupala na přední příčky ve svém oboru, založili manželé Duškovi před jedenácti lety. Po neúspěšném angažmá v různých firmách po roce 1989 skončili oba manželé mezi nezaměstnanými a bez podpory, protože vždy odešli na vlastní žádost.

"Ta práce nebyla taková, jakou jsme čekali," vysvětlila Dušková. Krátce nato, v roce 1992, se rozhodli založit vlastní firmu. "Vyrábět jsme začínali v Ústí nad Orlicí v prostorách moštárny a jednou do roka jsme ji museli vždy celou vyklidit, aby mohli zemědělci zpracovat sklizené ovoce na mošt," usmívá se jednatelka firmy Orling Kateřina Dušková.

Vědecké poznatky profesora Milana Adama

Na začátku podnikání byly zkušenosti a zvuk jména jejího otce. Profesor Milan Adam zaštítil začínající firmu svým renomé světového odborníka v biochemii kolagenu a v revmatologii. Je čestným doktorem na Univerzitě v Remeši a členem newyorské akademie věd.

"Profesor Adam má celou záležitost preparátů patentovanou," uvedl jeden z odborníků na farmaceutické výrobky. Jméno a zkušenosti světově uznávaného profesora Adama se rychle zužitkovaly.

"V roce 1992 jsme byli jedni z prvních, kteří začali kolagenní hydrolyzát k výrobě přípravků na regeneraci kloubů používat," vzpomíná spoluzakladatelka firmy Dušková. Obrat firmy se rychle zvyšoval úměrně růstu poptávky po výrobcích na podporu a regeneraci kloubů.

Dnešní pohledné, ale zastrčené sídlo společnosti najdou v Ústí nad Orlicí snadno jen místní. Ač je světový výrobce, stačí firmě jen nepříliš velká budova, ve které dohromady pracuje pětatřicet lidí.

"Víc jich není potřeba. Nemrzí nás ani, že nesídlíme v Praze. Tady se lépe žije a v době internetu je navíc jedno, jestli máme firmu v metropoli nebo menším městě," míní čtyřiačtyřicetiletá podnikatelka. Ročními objemy specifické výroby Orling převyšuje podle Duškové ostatní významné producenty z oboru. Britské Arthrovite, Avesta a Croda nebo dánská Degussa bioaktives jsou až za firmou z Ústí nad Orlicí.

"Každoročně zpracujeme kolem sto šedesáti tun takzvaného kolagenního hydrolyzátu, což představuje dvacet procent světové produkce kolagenních arthronutraceutik. Orling je tak světovým výrobcem želatinových, respektive kolagenních přípravků pro výživu a regeneraci kloubů," uvedla jednatelka s tím, že tyto látky pomáhají lidem trpícím osteoartrózou a dalšími chorobami pohybového aparátu.

Konkurenci přibývá sil

Na českém trhu Orling výrazně dominuje.

"V tuzemsku zaujímáme dvaasedmdesátiprocentní podíl. Největšími českými odběrateli jsou Phoenix lékárenský velkoobchod, Pharmos Alliance UniChem a dále například Apon a Elefant," dodala Dušková. Konkurence je však každým rokem silnější, alespoň podle slov obchodníků.

"Oni jsou nejznámější Geladrinkem, ale v této branži je obrovská tlačenice. Každý chce dnes léčit klouby. Co se týká kolagenů, je možné, že jsou jedni z největších," uvedl Petr Hudec ze společnosti Phoenix lékárenský velkoobchod. Orling se nezaměřuje pouze na pomoc lidem, ale jeho výrobky jsou určené i zvířatům.

"V tomto směru jsme si naprosto podobní a lišíme se jen drobnostmi. Kvalitu našich výrobků pak ověřujeme na našich padesáti koních," sdělila spolumajitelka firmy. Ambiciózní společnost letos počítá s tržbami téměř sto milionů korun, zažila však již lepší výsledek. Výrobky exportuje také do zahraničí, nejvíce na trhy Polska, Slovenska, Ukrajiny a Ruska.

"V historii firmy se nám nejlépe vedlo v roce 1998, kdy tržby přesáhly sto milionů. Bylo to paradoxně hned po našem nejhorším období, v roce 1997 nás totiž vyplavila povodeň. Pojišťovna nám však tehdy hodně pomohla," vzpomíná Dušková. Do rozvoje investuje Orling každoročně pět milionů korun.

"V budoucnu bychom neuspěli s pouhým konstatováním, že z Ústí nad Orlicí pochází klinicky nejúčinnější a světově nejprodávanější kolagenní hydrolyzát Geladrink. Na vysoké kvalitě a originalitě výrobků je nutné stavět, avšak pouze ve spojení s permanentním vývojem, testováním a celkovou inovací produktů," vysvětlila podnikatelka.

PETR MILATA, MF DNES

obsah | svět - svet