Súd v Mníchove rozhodol: Nižnanský je nevinný

Proces s jedným z posledných údajných vojnových zločincov v Európe sa včera skončil neúspechom obžaloby. Mníchovský súd rozhodol, že 88-ročný Ladislav Nižnanský je nevinný. Nepodarilo sa dokázať, že by sa v januári 1945 zúčastnil na masakrách civilov v obciach Ostrý Grúň, Kľak a neďaleko obce Kšinná.

Rozsudok nie je prekvapením. Očakával sa už po minuloročnej výpovedi korunného svedka a bývalého člena slovenskej časti obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss Jána Repaského, ktorý svojho veliteľa priamo na súde neusvedčil, hoci predtým niekoľkokrát vyhlasoval, že práve Nižnanský vydal rozkaz vraždiť a sám zastrelil 20 ľudí. Nižnanského neusvedčili ani ďalší príslušníci Edelweiss, ani žijúci svedkovia masakry, ktorí boli vtedy deťmi. Nižnanský sa po vynesení rozsudku poďakoval sudcovi za jeho férovosť a suverenitu, s akou podľa neho pojednávanie viedol. "Bolo to dvojročné mučenie," povedal o procese, ktorý trval 15 mesiacov. Keď odchádzal, pôsobil vyčerpane. Za 9-mesačnú vyšetrovaciu väzbu dostane odškodnenie.

Zdôvodnenie rozsudku trvalo asi hodinu. Sudca Manfred Götzl zdôraznil, že Nižnanský nenariadil vraždy 146 civilistov v Grúni a Kľaku a neprikázal zastreliť 18 židovských obetí neďaleko obce Kšinná. "Nedalo sa zistiť, kto dal príkaz k týmto masakrám," povedal Götzl a dodal, že podľa jeho presvedčenia Nižnanský pri nich vôbec nebol. Páchateľmi boli vraj jednoznačne nemeckí príslušníci Edelweiss. Götzl spochybnil rozsudok komunistického československého súdu z roku 1962, ktorý odsúdil Nižnanského v neprítomnosti na trest smrti. "Vtedajší proces mohol byť ovplyvnený vtedajšími politickými procesmi."

"Rozsudok ukázal, že Ladislav Nižnanský nenesie s najväčšou pravdepodobnosťou žiadnu vinu na týchto hrozných zločinoch," vyhlásil Nižnanského advokát Steffen Ufer.

Prokurátor Konstantin Kuchenbauer, ktorý žiadal pre Nižnanského doživotie, je presvedčený, že sa pre obete masakier neurobilo dosť, a preto sa proti rozhodnutiu odvolá.

Rozsudok neprekvapil ani reportéra českej televízie Nova Stanislava Motla, ktorý sa venuje pátraniu po vojnových zločincoch. Motl natočil výpovede niekoľkých príslušníkov jednotky Edelweiss, ktorí z vrážd obvinili Nižnanského. "Nižnanský nie je klasický zabijak, preto je ťažké nájsť proti nemu dôkaz. Je nespochybniteľné, že nesie priamu zodpovednosť za svojich ľudí, ktorým v jednotke Edelweiss velil," povedal.

Súd v Mníchove sa podľa Motla skončil, ale vyšetrovanie vo Veľkej Británii pokračuje. Tam vyšetrujú, či sa Nižnanský, inak aktívny účastník SNP, neskôr podieľal na likvidácii britsko-americkej vojenskej misie, pôsobiacej koncom vojny na Slovensku. Zahynul pri nej aj americký korešpondent agentúry AP Joseph Morton.

MIRIAM ZSILLEOVÁ, VLADIMÍR MÜLLER

obsah | svět - svet