Nedvěd nejlepším cizincem v Itálii

Český fotbalista Pavel Nedvěd si může přidat na krb další ocenění. Společně s kapitánem AS Řím Francesco Tottim byl zvolen nejlepším fotbalistou italské ligy za uplynulý rok. Cena, o níž svými hlasy rozhoduje 296 hráčů Serie A, byla rozdělena mezi dva fotbalisty poprvé v historii. Nedvěd získal zároveň cenu pro nejlepšího cizince.

V hodnocení zahraničních hráčů měl český kapitán těžké soupeře. Držiteli Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy dali spoluhráči i soupeři přednost před brazilským záložníkem AS Řím Emersonem a někdejším útočníkem Parmy Rumunem Adrianem Mutuem.

Totti se stal nejlepším domácím hráčem, porazil Paola Maldiniho, kapitána AC Milán, i útočníka druhého milánského klubu Interu Christiana Vieriho.

Českého fanouška jistě zaujme i skutečnost, že cenu pro nejlepšího sudího převzal Pierluigi Collina. "Moc si toho cením, hlavně proto, že jsem cenu dostal díky hlasům samotných hráčů," řekl poté holohlavý arbitr.

Nedvěd září v záloze nejlepší evropské jedenáctky

Žně českého fotbalisty Pavla Nedvěda nekončí. Hvězda reprezentace a Juventusu Turín získala další významné ocenění, když byla čtenáři uefa.com zvolena do ideální jedenáctky Evropy. Nedvěda vybralo na jeho post ve 'zlatém' evropském týmu 65 procent fanoušků a na levém kraji zálohy neměl konkurenci. Hlasovalo téměř 87 tisíc příznivců.

Spolu s Nedvědem se v nominaci na ideální jedenáctku objevil také sparťan Karel Poborský, ale na postu pravého záložníka se radoval Portugalec Luis Figo. Sparťanský záložník obdržel 9,18 procenta hlasů a nechal za sebou Stevena Pienaara z Ajaxu či Valerije Karpina, oporu San Sebastianu.

Nedvěda, jemuž se na jeho postu nejvíce 'přiblížil' Ryan Giggs z Manchesteru (17,01 procenta hlasů), doplňuje v elitním mužstvu francouzské duo Thierry Henry a Zinedine Zidane. Oba byli vybráni již potřetí v řadě a od roku 2001, kdy byla anketa zahájena, nikdy nechyběli. Zidana doplňují tři madridští spoluhráči - obránce Realu Roberto Carlos a záložníci Figo a David Beckham.

Přízeň čtenářů internetového serveru Evropské fotbalové unie (UEFA) patřila také někdejšímu Beckhamovu spoluhráči z Manchesteru Ruudu van Nistelrooijovi. Střed obrany zase opanovalo duo AC Milán Alessandro Nesta a Paolo Maldini. Brankoviště patří gólmanovi Juventusu Gianluigi Buffonovi.

Poněkud překvapivě si fanoušci vzpomněli také na pravého beka Porta Paula Ferreiru a trenéra téhož týmu José Mourinha.

Tým roku 2003

Gianluigi Buffon (Juventus) - Paulo Ferreira (Porto) Alessandro Nesta (AC Milan), Paolo Maldini (AC Milan), Roberto Carlos (Real Madrid) - Luís Figo (Real Madrid), David Beckham (Real Madrid), Zinedine Zidane (Real Madrid), Pavel Nedvěd (Juventus) - Thierry Henry (Arsenal), Ruud van Nistelrooij (Manchester United).

Trenér: José Mourinho (Porto).

SPORT.CZ

obsah | svět - svet