Fotbalisté si zopakují boj s Nizozemskem

Fotbalové Česko se skupině smrti nevyhnulo. Na červnovém mistrovství Evropy v Portugalsku se Nedvěd a spol. ve skupině D utkají s Německem, obávaným Nizozemskem, které si nikdo z hráčů nepřál, a Lotyšskem, největším outsiderem turnaje. První zápas hraje Brücknerův tým v úterý 15. června v Aveiru s Lotyšskem.

"Když jsem přišel z tréninku a viděl ty skupiny, tak jsem moc nadšený nebyl. Je to nepříjemný los," řekl pro Českou televizi Pavel Nedvěd, kapitán národního mužstva.

S Nizozemskem český tým svedl dvě vyhecované bitvy v kvalifikaci: venku remizoval 1:1, doma na Letné vyhrál 3:1 a poslal soupeře do baráže. "Zrovna ty jsem nechtěl. Budou na nás pořádně nažhavení," poznamenal Nedvěd. A další soupeři? "Němcům to v poslední době sice moc nejde, ale je to typicky turnajové mužstvo," varuje obránce Tomáš Ujfaluši. "Ale nejtěžší to bude stejně Nizozemci," upozornil Nedvěd.

Ze skupiny s Německem a Nizozemskem bude těžké postoupit, ale totéž si mohou říkat i soupeři," poznamenal český trenér Karel Brückner. "Německo na velkých turnajích vždy patří mezi favority, a jinak tomu nebude ani tentokrát. A také Nizozemsko má velmi dobrý tým," dodal kouč.

Výhra nad Nizozemci v kvalifikaci Brücknera nijak neuklidňuje: "To pro turnaj, který se bude hrát příští léto, vůbec nic neznamená."

"Je to velmi, velmi těžká skupina," řekl pro magazín Kicker brankář Oliver Kahn, kapitán Německa. "Možná je dobře, že máme zase Holanďany. Dobře je známe a víme, co od nich můžeme čekat. Češi zase byli jedním z nejlepších v kvalifikaci."

"Možností, jak to mohlo dopadnout, bylo hodně. Ale otázky, jestli máme skupinu těžkou, nebo ne, slyšet nechci," poznamenal pro Kicker německý trenér Rudi Völler. "Na mistrovství Evropy žádná skupina lehká být nemůže."

více ohlasů z Německa Na břehu oceánu v Pavilhao Atlântico na nasvíceném pódiu řídili losování odstupující generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA) Gerhard Aigner a jeho nástupce Lars-Christer Olsson.

Míčky ze skleněných nádob tahal Eusebio, legendární portugalský fotbalista ze šedesátých let, a Hugo Viana, současný portugalský reprezentant.

V sále seděli mezi dvěma tisíci hosty reprezentační trenér Karel Brückner, místopředseda svazu Jaroslav Vacek, generální sekretář Petr Fousek a vedoucí reprezentačního mužstva Jaroslav Dudl.

Česko bylo nasazeno v prvním koši a jeho lísteček vytáhli až jako úplně poslední ze všech účastníků. Skupina D se plnila nejprve Lotyšskem, nasazeným až ve čtvrtém koši, poté Nizozemskem. Právě poražení z kvalifikace proti Čechům byli nejobávanějším týmem ve třetím koši. "A my je zrovna museli dostat," ulevil si Ujfaluši.

Krátce po losování pořadatelé přesunuli utkání Nizozemsko - Německo z Aveira na větší stadion Dragao do Porta. Zde se podle původních plánů měli utkat Češi s Lotyšskem, ale tento duel byl naopak přeřazen do Aveira. Tato změna trápila českého kouče víc, než účast v jedné skupině s Nizozemskem a Německem. "Je to paradox, ale víc než soupeři nás teď trápí to, kde budeme hrát," řekl Brückner.

Německo je sice stříbrným týmem z posledního světového šampionátu, ale v nedávno skončené kvalifikaci neoslnilo, i když postoupilo bez porážky. "Němci jsou vždycky lepší na turnaji, než v celé kvalifikaci," poznamenal Nedvěd.

Česko hrálo s Německem třikrát a vždy prohrálo. S Lotyšskem česká reprezentace ještě nikdy nehrála, stejně jako s tímto pobaltským státem nemají žádné zkušenosti Němci ani Nizozemci. Lotyši šokovali už v kvalifikaci, kde za sebou nechali Poláky i Maďary a skončili těsně za Švédskem. V baráži potom vyřadili Turky, bronzový tým z posledního světového šampionátu. - "Sice je nikdo moc nezná, ale musíme se na ně dobře připravit a v prvním zápase je porazit," řekl Ujfaluši. S Nizozemskem hrála samostatná česká reprezentace už šestkrát. Dvakrát v kvalifikaci o mistrovství Evropy (1996 a 2004). Po dvou remízách na hřišti soupeře doma pokaždé vyhrála.

Jedinou porážku Česko zažilo na mistrovství Evropy 2000 v památném zápase, který rozhodl Frank de Boer z penalty v samém závěru. V přípravě na tento šampionát skončilo utkání remízou 1:1.

Mistrovství Evropy začne 12. června soubojem Portugalsko - Řecko, nový mistr bude znám 4. července. Hrát se bude v osmi portugalských městech na deseti nových či zrekonstruovaných stadionech. V Portu a Lisabonu jsou připraveny dvě moderní arény.

Česko bude hrát své zápasy ve dvou městech dvakrát v Aveiru a jednou v Lisabonu.

(ber, mn, min), iDNES

obsah | svět - svet