Další Čech dobyl vysoký post v Evropské komisi

Dosavadní český velvyslanec při NATO Karel Kovanda byl ve středu jmenován zástupcem generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Je druhým Čechem, který se v exekutivě Evropské unie vyšvihl do takto vysoké funkce.

"Tento post je druhý nejvyšší v resortu Vnější vztahy a evropská politika sousedství," vysvětlila Novinkám Kateřina Borutová ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

Kovanda zvítězil ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásila více než stovka lidí, většinou špičkových diplomatů z 10 nových členských zemí.

Z poslední trojice dala komisařka Benita Ferrerová-Waldnerová přednost jemu před polským náměstkem ministra zahraničí Janem Truszczynskim a polským velvyslancem při EU Markem Grelou.

"To, že jsem byl vybrán v takové konkurenci, je pro mě lichotivým zadostiučiněním," řekl Kovanda. Očekává "velmi odpovědnou a zajímavou práci"; troufá si předpovědět, že svou zkušeností EK obohatí.

Noví lidé do A1

EK před časem vyhlásila, že obsadí lidmi z nových členských států osm špičkových postů v tzv. kategorii A1. ČR z nich jako zatím jediná získala už dvě, protože zástupkyní generálního ředitele Eurostatu se stala na podzim Marie Bohatá.

Místa na stejné úrovni zatím získaly pouze Polsko, Maďarsko a Slovinsko, a to po jednom.

Vedle kategorie A1 obsazují nové státy podobnou metodou i relativně vysoké funkce A2 v institucích EU. Šéfem jednoho úseku v generálním ředitelství pro životní prostředí byl takto jmenován dosavadní náměstek českého ministra Ladislav Miko. V sekretariátu Rady EU působí na stejné úrovni bývalý český diplomat Petr Blížkovský. EK 20 tisíc úředníků, kteří pracují v 37 úřadech se statusem generálních ředitelství. Jejich význam je ovšem velmi nestejný. Ředitelství pro zahraniční vztahy, tzv. Relex, patří k nejprestižnějším.

NOVINKY

obsah | svět - svet