Jelínek bude ve světě kopat za ČR

O dobré jméno Česka v zahraničí by se měl starat známý Čechokanaďan Otto Jelínek. Vláda mu ve středu svěřila funkci koordinátora organizací Česká centra, Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism, CzechInvest a CzechTrade v zahraničí.

Jeho hlavním úkolem bude především podpora budování dobrého jména ČR ve světě. Podle premiéra Jiřího Paroubka má pomoci i při lákání investorů do země.

Jelínek se narodil v roce 1940 v Praze, v osmi letech se s rodiči odstěhoval do Kanady, kde se stal profesionálním krasobruslařem. V roce 1962 vyhrál se sestrou Marií titul mistra světa v krasobruslení sportovních dvojic v Praze. Byl členem kanadského parlamentu za konzervativní stranu. Byl ministrem tělovýchovy a sportu a v roce 1988 spoluorganizoval olympijské hry v Calgary. Poté se stal ministrem veřejných prací a také financí.

Po skončení sportovní kariéry krátký čas obchodoval se sportovním zbožím, v televizi komentoval soutěže v krasobruslení.

Jelínek se po revoluci přestěhoval do české metropole

V roce 1993 se i s rodinou odstěhoval do Prahy. Předtím do ČR často jezdil, např. podpořit ODS a Václava Klause. Do jara minulého roku předsedal představenstvu auditorské firmy Deloitte and Touche, která po sponzorských skandálech ODS v roce 1997 vyšetřovala její financování.

V Česku pracoval i jako prezident kanadsko-české obchodní komory, člen správní rady hokejového klubu Sparty Praha či poradce britské zbrojovky British Aerospace.

PRÁVO

obsah | svět - svet