Kubánci zatkli českou modelku

Helena Houdová dokázala před Castrovými tajnými policisty ukrýt paměťovou kartu v podprsence. Česká topmodelka byla společně s psycholožkou Marianou Kroftovou v pondělí zadržena na Kubě, když fotografovala chudinskou čtvrť hlavního města Havany. Obě ženy strávily v policejní vazbě 11 hodin.

Královna krásy ČR z roku 1999 Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles v USA, kde se věnuje modelingu a přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc společensky či zdravotně handicapovaným dětem v devíti různých zemích světa. K jejím projektům patří například nadační fond Slunečnice.

Castrova tajná policie zasahuje

Podle svých slov odjela Houdová na Kubu, aby zjistila, jak by mohla pomoci dětem také na tomto komunistickém ostrově. V pondělí ji ovšem společně s Kroftovou zadržela kubánská tajná bezpečnost a obě strávily noc v policejní vazbě, aniž jim bylo dovoleno kontaktovat české velvyslanectví.

Po 11 hodinách byly propuštěny, když se písemně zavázaly, že se v zemi nezapojí do "protirevolučních aktivit", sdělila Houdová.

Paměťová karta v podprsence

Češky rovněž dostaly příkaz neopouštět Havanu až do neděle, kdy mají z ostrova odcestovat. Kubánská policie jim také zabavila film z fotoaparátu, Houdová nicméně prohlásila, že se jí podařilo skrýt před zraky policistů paměťovou kartu z digitálního fotoaparátu do podprsenky.

"Křičeli na nás. Bály jsme se. Vyrostly jsme v komunismu, a tak víme, jaké to je," vypověděla Houdová.

Česko-kubánské politické vztahy jsou od pádu komunismu v Československu v roce 1989 na bodu mrazu. Důvodem je česká kritika vládnoucího politického režimu na Kubě. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V roce 2001 kubánské úřady mimo jiné zadržovaly Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa, kteří se během soukromého pobytu na Kubě setkali s místními disidenty.

ČTK

obsah | svět - svet