Biatlonistka Holubcová získala historické zlato

Česká biatlonistka Kateřina Holubcová vyhrála na mistrovství světa v ruském Chanty-Mansijsku vytrvalostní závod na 15 kilometrů. Získala tak pro český biatlon první zlatou medaili z individuálního závodu v historii MS.

Za Holubcovou skončily na dalších místech Ukrajinka Olena Zubrilovová a Norka Gunn Margit Andreassenová. Němka Martina Glagowová si pak díky šesté pozici zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Další české závodnice dnes nebodovaly. Irena Česneková a Lenka Faltusová skončily ve čtvrté desítce výsledkové listiny, Zdenka Vejnarová po pěti střeleckých chybách v úvodní polovině závodu vzdala. Obhájkyně titulu Švédka Magdalena Forsbergová na startu chyběla, neboť již loni ukončila svou bohatou kariéru.

Bezchybná střelba

Závod se odehrával v nepříliš ideálních podmínkách. V Chanty-Mansijsku bylo chladno, padal sníh a viditelnost byla velmi slabá. Bronzová medailistka ze sobotního sprintu Holubcová však přesto předvedla dokonalou střelbu, ani v jediném z dvaceti pokusů neminula terč.

Česká reprezentantka navíc do závodu nastupovala se zdravotními problémy. V pondělí ji trápily velké bolesti v krku a oteklé mandle. Místo tréninku proto raději odpočívala v hotelu. "Nebylo jí vůbec dobře, možná ji budeme šetřit na štafetu," říkal včera trenér žen Vlastimil Jakeš.

Tři bronzy, dvě zlata

Holubcová letos zažívá skvostnou sezónu. Před startem šampionátu měla na kontě výborné výsledky ve Světovém poháru - při sprintu v Oberhofu a ve stíhacím závodu v Östersundu doběhla třetí.

Český biatlon se dosud na mistrovstvích světa radoval ze tří cenných kovů. Ve všech případech se jednalo o bronzy. Dva získali v sobotních závodech Holubcová a Zdeněk Vítek, o třetí se v roce 1987 postaral Jan Matouš. Zlato před Holubcovou vybojovaly na MS 1993 v bulharském Borovci pouze Jana Kulhavá, Jiřina Adamíčková, Iveta Knížková a Eva Háková ve štafetě.

Češi čtvrtí v hodnocení národů

Čeští biatlonisté jsou díky dnešnímu famóznímu výkonu Holubcové na MS po pěti disciplínách v medailovém pořadí národů čtvrtí. Vede stále Německo, které zatím v sibiřském středisku nasbíralo dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Druhá Francie má na svém kontě dva nejcennější kovy, třetí je Norsko.

NOVINKY

obsah | svět - svet