Češi lobbují i za vesmír
Čeští europoslanci se za necelé dva roky v Evropském parlamentu natolik rozkoukali, že tam kromě běžné zákonodárné práce docházejí do různých zájmových skupin a mnohdy je také zakládají.
Těchto skupin napříč politickými stranami je celá řada: od zájemců o myslivost až po vinaře. Jejich činnost není regulována, protože nejde o oficiální instituce europarlamentu, o to víc však přitahuje zájem firem, politiků a lobbistů. Zmíněné skupiny jsou dvojího druhu: formální a pak volnější spolky. Těch prvních je nyní pětadvacet, jsou stálejší a jejich založení se řídí určitými pravidly. Těch druhých jsou desítky a nejsou nikde registrované; zpravidla je založí poslanec k vyřešení konkrétního problému a pak zaniknou. "Ani první, ani druhé skupiny však nejsou financované z evropského rozpočtu. Jejich činnost jde mimo parlamentní kontrolu," říká Federico de Girolamo z tiskového oddělení sněmu. Podle místopředsedy europarlamentu Miroslava Ouzkého (ODS), který má na starosti transparentnost, to ani není potřeba. "Je tu dostatek veřejné kontroly a já nemám pocit, že by se mělo poslancům nařizovat, čemu a jak se mají věnovat," říká Ouzký. Většina českých poslanců alespoň v jedné skupině působí. Například lidovecká poslankyně Zuzana Roithová, místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh, dochází do dvou a třetí založila. "Jde o neformální skupinu pro řešení textilního průmyslu ve vztahu k Asii. Scházíme se dvakrát až třikrát do měsíce, zveme si někoho z komise anebo z podnikatelské sféry a bavíme se jak s asijským dovozem naložit," říká Roithová. Podobně aktivní je europoslanec Milan Cabrnoch (ODS), který coby lékař chodí do několika neformálních spolků zabývajících se konkrétním zdravotním problémem. Jediný československý kosmonaut Vladimír Remek (KSČM) je zase údajně členem skupiny Nebe a vesmír. Jan Zahradil (ODS), Richard Falbr (ČSSD) či Daniel Strož (KSČM) patří k těm poslancům, kteří se do žádné skupiny nepřihlásili. "Nemám k nim důvěru. Jsou zakládány účelově, jejich vymezení je úzké a připomínají spíš lobbistické spolky než cokoli jiného," vysvětluje Zahradil. Sami lobbisté si tyto skupiny pochvalují. "Sdružují poslance, kteří se o věc zajímají, a proto je není potřeba přesvědčovat. Je to praktické," říká jeden z lobbistů v Bruselu. Jeho firma kontaktovala neformální sdružení europoslanců se zájmem o jadernou energetiku a podařilo se jí dosáhnout toho, že europoslanci při hlasování navýšili kompenzaci členským zemím za částečnou odstávku jejich jaderných elektráren.
Zájmová uskupení europoslancůOficiální spolkyBiodiverzita Ochrana zvířat Ochrana rodiny a práv dětí Pobaltská Evropa Federalisté Národnostní menšiny Kino a audiovizuální politika "Čtvrtý svět" Turistika Zdravotně postižení Odbory Antirasismus Střední a malé podniky Lesbičky a gayové Tisk, komunikace a svoboda Tibet Nebe a vesmír Globalizace Přátelé vína Zdraví a spotřebitelé Města Stárnutí Mírové iniciativy
Neoficiální spolky
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, KLÁRA TYLOVÁ
|
obsah | svět - svet |