Češi zaplatí jako první za záchranu v Tatrách

Jako první zaplatí za záchranu ve slovenských horách čeští turisté. Ze čtveřice návštěvníků, kterým vyrazili ve čtvrtek na pomoc záchranáři horské služby, byl totiž pojištěn pouze jeden. Ostatní budou muset podle novely zákona o horské službě, která na Slovensku platí od 1. července, za zásah zaplatit.

Na kolik je nakonec výlet na Slovensko přijde, ještě není známo. "Zatím to nemáme přesně vyčíslené," řekl dnes ČTK ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga.

Horská služba však podle něho bude postupovat podle ceníku slovenského ministerstva vnitra. Ten stanoví cenu hodinové práce záchranáře na 680 slovenských korun (přes 500 Kč). Převoz terénním vozidlem vyjde zraněného na 35,50 Sk (asi 27 Kč) za kilometr jízdy.

Dvojice českých turistů zabloudila ve čtvrtek na nejvyšším tatranském vrcholu Gerlachovském štítě, na který se vydala bez horského průvodce.

Oba Čechy transportoval vrtulník, za ten však shodou okolností platit nemusí, neboť v oblasti probíhá společné cvičení slovenských a italských záchranářů. Zbylé náklady za záchranu a převoz na nosítkách však budou muset uhradit.

Placení se nevyhne ani český turista, který ve stejný den nezvládl přechod rokliny Suchá Belá ve Slovenském ráji. Naopak náklady za záchranu a transport Češky, která se zranila v Západních Tatrách, uhradí její pojišťovna. Horské oblasti Slovenska navštíví každoročně asi devět milionů lidí, přičemž více než polovina přijede ze zahraničí. Loni slovenští záchranáři zasahovali v 1585 případech a téměř polovina akcí připadla právě na vysokohorský terén. V roce 2005 si slovenské hory vyžádaly 26 lidských obětí, polovinu tvořili čeští turisté.

ČTK

obsah | svět - svet