Čech je hrdinou roku za boj proti klecím

Za boj proti používání klecových lůžek se dostal český lékař mezi třicet hrdinů letošního roku. Americký časopis Time ocenil českého psychiatra Jana Pfeiffera i za kampaň na ochranu duševně nemocných.

Time oceňuje hrdiny Evropy letos podruhé. Jména vybírají redaktoři časopisu a částečně také čtenáři. S oceněním není spojena žádná finanční částka.

Loni byl v prvním seznamu evropských hrdinů také jeden Čech - hydrolog Josef Křeček. Time ho vyzdvihl za jeho úsilí seznámit veřejnost s dopady znečištění životního prostředí v emisemi poškozeném území v severních Čechách, na jihovýchodě Německa a v jihozápadním Polsku.

Jan Pfeiffer z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví vede podle článku v nejnovějším čísle evropského vydání týdeníku Time dlouhý, tvrdý boj proti brutálnímu zacházení s pacienty a konečně začíná vítězit. Time píše, že Pfeiffer bojuje proti klecovým lůžkům už dvě desetiletí, ale používá málo viditelné metody. Byl hlavní silou dvou zpráv, které tuto praktiku odsuzují, ale není podepsán pod žádnou z nich.

"Můžete být buď zlý německý ovčák, který štěká, nebo někdo, kdo nabízí pomocnou ruku," vysvětluje Pfeiffer, proč klecová lůžka nefungují. "Obě role jsou důležité, ale nelze je spojovat. Nemůžete na někoho štěkat, a pak si s ním sednout ke stolu." Psychiatři v České republice ovšem využívání postelí podle listu tvrdohlavě obhajují, protože podle nich je nejlepší metodou jak omezit pacienty, kteří ohrožují sebe nebo ostatní. Podle ředitele z domu sociální péče v Rábech Jana Slezáka lze buď používat postele, nebo zvyšovat používání léků, nebo lidi k lůžkům poutat, nebo je dávat na samotky. Proto považuje klecové postele za nejlepší řešení.

Pfeiffer se dal na svou cestu už v roce 1982, kdy viděl, jak sestry zacházejí s dětmi v nemocnici v Opařanech. V roce 1990 zorganizoval první Týden pro duševní zdraví v České republice, protože klecové postele byly jen malou částí jeho práce a úsilí o změnu. Velkou pomocí pro jeho kampaň byl červencový dopis spisovatelky Joanne Rowlingové protestující proti používání klecových postelí na základě článku, který se objevil v The Sunday Times, k němuž Pfeiffer přispěl.

Číslo časopisu Time s letošním seznamem hrdinů je datováno 11. října, ale k dostání je podle obvyklé praxe již tento týden. Obsahuje 29 jmen hrdinů, mezi něž vedle Pfeiffera řadí obě nedávno osvobozené Italky z Iráku, které jsou také na titulní straně vydání, dirigenta Mstislava Rostropoviče za jeho práci ve prospěch očkování dětí nebo tenistku Steffi Grafovou rovněž za práci pro děti v její nadaci Děti zítřka.

V úvodním článku se redaktoři zamýšlejí nad definicí hrdinství v moderní době. Soudí, že otevřenost vyplývající z práce moderních médií vede k tomu, že osobní chyby mohou v očích veřejnosti často zastínit velké činy - amerického prezidenta Johna Kennedyho si mnoho lidí pamatuje pro jeho zálety právě tak jako pro jeho velké politické činy. Kult celebrit může zastínit skutečné hrdinství. Proto se Time přiklání k hrdinství založenému na humanismu a skutečných zásluhách, na často zapomenutých úspěších, na překonávání překážek a nesobeckosti.

LIDOVKY

obsah | svět - svet