Ako vyzerá nové zloženie parlamentu Slovenskej republiky
Poslanci si po zložení poslaneckého sľubu na ustanovujúcej schôdzi zvolili volebný poriadok, nové vedenie NR SR a schválili počet a zloženie parlamentných výborov. Ako opoziční, tak aj koaliční poslanci akceptovali predchádzajúce personálne dohody, a tak do kresiel predsedov parlamentných výborov zasadli očakávané osoby. Zhodu medzi opozíciou a koalíciou dokazuje aj to, že všetci predsedovia výborov dostali vyše sto hlasov, pričom na zvolenie im stačí nadpolovičná väčšina.
Národná rada SR tak bude mať v III. volebnom období 17 výborov, pričom ôsmim z nich bude šéfovať opozícia. Najbližšia schôdza NR SR bude na prelome októbra a novembra a hlavným bodom bude programové vyhlásenie vlády. Poslanecký sľub zložia ešte náhradníci, ktorí si do poslaneckých lavíc sadnú namiesto členov vlády, ktorých prezident vymenuje už dnes.
Prvé slová nového vedeniaPavol Hrušovský (KDH), predseda NR SR: Bol by nerád, keby tretie volebné obdobie bolo opäť plné mimoriadnych schôdzí a rokovaní po 19. hodine. Chce sa stretnúť s predsedami poslaneckých klubov, aby v parlamente opäť zavládol poriadok.Béla Bugár (SMK), prvý podpredseda NR SR: Domnieva sa, že v tomto volebnom období bude možné vybudovať absolútne iný vzťah medzi opozíciou a koalíciou. Pavol Rusko (ANO), podpredseda NR SR: Myslím si, že svojimi skúsenosťami z praxe dokážem prispieť k zvýšeniu efektívnosti parlamentnej práce. Cieľom mojej práce bude, aby súčasný parlament bol lepší ako včera a horší ako zajtra," povedal Rusko. Zuzana Martináková (SDKÚ), podpredseníčka NR SR: Chce zmeniť vnímanie parlamentu v očiach verejnosti. Má záujem, aby sa postupne aj v prieskumoch verejnej mienky prejavilo, "že parlament sa stáva váženou a rešpektovanou inštitúciou v očiach voličov". Viliam Veteška (HZDS), podpredseda NR SR: Jeho prioritami vo funkcii podpredsedu parlamentu bude vysoká korektnosť vzťahov, presnosť a otázka rozvoja ekonomiky. Vedenie parlamentu by malo podľa neho smerovať k úžitku všetkých občanov.
Náhradníci za členov vládneho kabinetuza Mikuláša Dzurindu - Viliam Novotnýza Ivana Mikloša - Ján Pataky za Eduarda Kukana - Jozef Hurban za Ivana Šimka - Petra Masácová za Lászla Miklósa - Erzsébet Dolníková za Istvána Harnu - Lajos Ladányi
Predsedovia výboru v NR SRpredseda Mandátového a imunitného výboru NR SRĽubomír Lintner (ANO)predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov - Igor Federič (Smer) predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR - Ján Drgonec (ANO) predseda Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu - Pál Farkas (SMK) predseda Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie - Ján Rusnák (SDKÚ) predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo - Miroslav Maxon (HZDS) predseda Výboru NR SR pre verejnú správu - Milan Hort (SDKÚ) predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo - Anna Záborská (KDH) predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť - Róbert Kaliňák (Smer) predseda Zahraničného výboru NR SR - Ján Figeľ (KDH) predseda Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá - Ferdinand Devínsky (SDKÚ) predseda Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody - Mikuláš Juščík (KSS) predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien - Lászlo A. Nagy (SMK) predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu - Monika Beňová (Smer) predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby - Viliam Soboňa (HZDS) predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva - Milan Cagala (obaja HZDS)
KATARÍNA DZURILLOVÁ, NÁRODNÁ OBRODA
|
obsah | Slovenská republika |