Slovenskému azylovému systému hrozí kolaps

Slovensku, ktoré má malé kapacity v utečeneckých táboroch, hrozí po vstupe do Európskej únie (EÚ) kolaps azylového systému. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v SR môže táto situácia nastať, ak Slovensko v spolupráci so susednými krajinami urýchlene neprijme kroky na zlepšenie azylového systému.

Májový vstup SR do EÚ totiž značne ovplyvní azylový systém krajiny situovanej na novej hranici únie, upozorňuje UNHCR. Pripomína, že od 15. januára funguje v krajinách EÚ systém Eurodac, do ktorého sa automaticky zapojí 1. mája aj Slovensko.

Systém elektronického evidovania odtlačkov prstov Eurodac a zavedenie Dublinskej Konvencie II umožní krajinám únie vrátiť uchádzačov o azyl, ktorí prvotne požiadali o azyl v SR, späť na Slovensko.

"V SR tak budú musieť byť ubytovaní všetci žiadatelia o azyl, ako aj spracované ich prípady," upozorňuje UNHCR. Tisícky migrantov a žiadateľov o azyl by čakali na Slovensku a pokúšali sa dostať na Západ. Päť utečeneckých táborov, ktoré má SR, by sa podľa UNHCR v tejto situácii mohlo rýchlo preplniť.

Tábory s kapacitou 1 400 ľudí a jedno centrum otvorené dočasne do marca sú už v súčasnosti plné. Hrozbu, že azylový systém SR po našom vstupe do EÚ exploduje, zvyšuje podľa UNHCR aj skutočnosť, že 17 pracovníci určení na vykonávanie pohovorov s migrantmi budú preťažení.

Na základe štatistík Migračného úradu MV SR v roku 2003 žiadalo o azyl v SR 10 358 ľudí, čo je oproti predchádzajúcim rokom nárast o 5,9%. Toto číslo je najvyššie od začatia štatistiky v roku 1992 a odráža opačný trend ako v krajinách EÚ, ktoré znamenali minulý rok pokles žiadateľov o azyl o 20 percent.

Za posledné tri roky požiadalo o azyl v SR 29 tisíc ľudí. To je 85% z celkového počtu žiadateľov od roku 1992. Slovensko sa tak stalo krajinou s najvyšším počtom žiadateľov v roku 2002 a druhou v poradí v roku 2003 za Českou republikou s 11 396 žiadateľmi, vrátane 1 055 zo SR. To, že azylový systém v SR nefunguje, naznačuje podľa UNHCR i fakt, že počas posledných troch rokov vybavovanie väčšiny žiadostí o azyl zastavili pre zmiznutie žiadateľov. Iba 49 zo žiadateľov dostalo štatút utečenca, čo je najmenej z krajín EÚ. V roku 2003 získalo štatút utečenca 11 žiadateľov, čo je približne jeden z tisícky.

UNHCR v SR zorganizovala v spolupráci s Migračným úradom, Delegáciou Európskej komisie, Veľvyslanectvom USA a Holandska a mimovládnymi organizáciami Pracovnú skupinu na posúdenie azylového systému v SR. Správa skupiny bude známa tento mesiac a ponúkne aj konkrétne návrhy na zlepšenie systému.

PRAVDA

obsah | Slovenská republika