Žbirka se může proslavit v USA díky hororu

Některé písně mají skutečně kuriózní život. Když Miro Žbirka před lety napsal romanticky plačtivou písničku V slepých uličkách, asi těžko mohl tušit, že se dostane do hororu Hostel a ten zaujme pátou příčku mezi komerčně nejúspěšnějšími filmy v USA.

Nízkorozpočtový Hostel je klasický horor, nad jehož úrovní nemá cenu debatovat, ale to, že ve filmu zní i československá pop music 80. let (Žbirka, Michal David, Elán, Tublatanka...) je skutečně pikantní. Film se natáčel např. v pražských Bohnicích a hraje v něm mnoho Čechů a Slováků.

V slepých uličkách je typická žbirkovská písnička o lásce s pomalým tempem a plačtivými dvojhlasy Mira a Mariky Gombitové. Dokud k nám film nedorazí (30. března), můžete si představovat, jak to asi zní, když ve filmu, kde slovenské krasavice vraždí sexuchtivé americké turisty, oba interpreti zpívají "Daj mi svoju lásku, na pomoc mi rýchlo léť" nebo "Zázrak pre mňa sprav".

Miro Žbirka nijak neskrývá své překvapení: "Nevěděl jsem, že se tahle písnička tak skvěle hodí do hororu. Před několika měsíci mě kontaktovali z produkce filmu. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem na to vůbec zareagoval. Telefonáty a maily se ale množily. Nakonec jsem si vyžádal dvě části filmu, kde je použitá moje písnička V slepých uličkách. Po zhlédnutí úryvku jsem jim udělil svůj souhlas na poslední chvíli těsně před plánovanou premiérou v USA."

Je ale třeba pro úplnost dodat, že Američané vůbec neuvádějí jména československých interpretů ani názvy jejich písniček, takže to zase taková sláva není. Pod soundtrackem k filmu je podepsán jen Nathan Barr a všechny skladby mají anglická jména.

STANISLAV DVOŘÁK

obsah | kultura - kultúra